ŠK Český Brod

Sokol Český Brod B - ŠK města Dobrovice C 5,5-2,5

Utekl týden od našeho dalšího účinkování ve stylu nymburské poezie a protože se na našich stránkách neobjevila žádná zpráva nebo oznámení ujal jsem se toho sám.
24.2. k nám zavítal soupeř z Dobrovic a tentokrát to bylo družstvo C. Měl jsem určitou obavu zda se mu podaří k nám dorazit neboť několik dní před jejich návštěvou vydatně sněžilo a v Českém Brodě napadlo min.25-30cm sněhu. Naštěstí v noci ze soboty na neděli nemrzlo, začalo drobně pršet a tak jak se sníh objevil, tak se začal zase rychle ztrácet. Soupeři dorazili v pohodě pouze náš hráč pan Záběhlický měl určité potíže, protože nejezdily vlaky a tak informoval kapitána, že bude asi muset z Klučova dojet na kole. No nakonec to nějak zvládl, neboť jak náš kapitán začal usazovat borce k jednotlivým šachovnicím, objevil se v hrací místnosti a taktéž mohl v pohodě začít.
Utkání to bylo velice zajímavé a dá se říci, že většina partií se rozhodovala až v koncovkách.

I když nejsem žádný rychlík, tak tentokrát jsem skončil jako první svoji partii já. Můj soupeř zahrál přijatý dámský gambit, ale z tohoto zahájení se na šachovnici objevil asi pouze prvý tah. Dále se již vyvíjel klasicky a tak jsme sklouzli do nějaké varienty dámského ambitu s výměnou d pěšce černého za mého c pika. Postupně jsem si vybudoval silný střed a centralizoval lehké figury, zatímco můj soupeř měl potíže s vývinem a tak jsem mohl v centru provést pěšcový průlom se ziskem kvality a po dalších výměnách to již byl zisk celé figury – partie přešla do koncovky a v té neměl žádnou šanci a tak soupeř sportovně vzdal.
Vedeme 1-0
Bohužel to ale netrvalo dlouho. Vedle mě na 6.šach. asi borec z Dobrovic překvapil našeho zástupce použitým zahájením /1. b2-b4 / a on nevěděl co s tím. Nakonec vsadil na klasiku a mohl velice rychle získat figuru. Bohužel přehlédl a podle pravidla „ nedáš- dostaneš“ soupeř se otřepal, připravil léčku s nabídkou výměny dam, kterou náš zástupce přijal. Přehlédl mezi tah, kdy soupeř vzal figuru se šachem a teprve poté dobral dámu. Bojoval sice ještě dlouho,ale na záchranu nedostal ani malou šanci.
Takže je srovnáno 1-1
Na 7.šach. se hrála velice zajímavá partie. Figury putovaly z jedné strany na druhou a nikdo z aktérů se neodvážil nějak zariskovat nebo vyvinou někde větší tlak. Po výměnách některých figur partie sklouzla do koncovky, kdy každá strana měla pár věží a jednu lehkou figuru. Na naší straně to byl střelec a u soupeře jezdec a protože to postavení pěšců na šachovnicí dovolilo odehrával se tu jezdecký tanec a bylo k vidění co takový jezdec dokáže obskákat. Nakonec po výměně obou párů věží dokonce dokázal získat čistého pěcha. Náš borec se ovšem nezalekl, vyrazil se svým monarchou do boje, přešel ze svého úkrytu na královském křídle na dámskou stranu a ukázal co takový centralizovaný král dokáže způsobit. Soupeřův jezdec ovšem skákal dále až nakonec se neprozřetelně dostal do vazby, došlo k výměně a i k nabití ztraceného pěcha a najednou se situace obrátila. Centralizovaný král a volný pěšec ukázali, kdo má asi více nadějí na výhru. K pokračování partie ovšem nedošlo neboť zástupci z Dobrovic zazvonil mobil a bylo po hře. Škoda, byla to krásná koncovka.
Opět se dostáváme do vedení 2-1.
Na 8.šach. se hrála velice složitá partie, která nakonec vyústila po výměnách v pěšcové koncovce s jednou lehkou figurou na každé straně. Tentokrát měl náš zástupce jezdce a soupeř střelce. Po velice složitém manévrováním ve střední hře a vlastně již v koncovce náš borec získal určitou převahu a nakonec i pěšce a postavení vypadalo velice nadějně. Náš zástupce asi v přemíře nějaké euforie ztratil koncentraci, soupeř zaktivizoval svoje figury a velice nepříjemně dotíral na jeho postavení. Podařilo se mu zablokovat pěšce král. křídla vlastně ještě v základním postavení – hlavně na h sloupci a to nakonec partii rozhodlo. Bojovalo se však ještě velice dlouho a parte skončila jako předposlední.
Na 3.šach. bojoval náš kapitán ve svoji oblíbené hře – hrálo se velice pomalu a protože se hrála anglická, tak náš zástupce tlačil na dámském křídle a soupeř se snažil o protiakce na křídle královském. Po otevření volných sloupců a určitém manévrováním to vypadalo, že se přeci jenom štěstí přikloní na naši stranu a začaly se objevovat možnosti dát černému mat. Ten však všechny tyto možnosti včas zjistil a dost dobře pokrýval.
Dělali jsme si určité starosti jak náš kapitán vystupňuje svůj tlak na soupeřové postavení, když tu došlo k určitému kolapsu a soupeři spadl praporek. No občas se to stává.
Takže je to 3-1.
Na 4.šach. se taktéž velice tvrdě bojovalo. Čenda se velice vtipně bránil postupnému útoku bílého a neustále zlepšoval a zabezpečoval svého monarchu. Bílému asi došla trpělivost a snažil se rozhodnout vystupňovaným útokem. Bohužel pro něj, náš zástupce neztratil hlavu a naopak se mu podařilo získat figuru, nabídl výměnu některých figur, zejména velice nebezpečné soupeřovy dámy a v podstatě nebylo co řešit.
Vedeme 4-1.
Na 1.šach. se vedl velice dlouhý manévrovací boj, který nakonec také vyústil v koncovce, kde na každé straně byla věž a střelec. Střelci byli stejnobarevní, což vylučovalo remízové prvky. Náš zástupce nakonec přechodně obětoval pěšce, podařilo se mu zablokovat královské křídlo na opačných barvách než barvě střelců a napochodovat svým králem na opačnou stranu šachovnice a nakonec byl soupeř tímto manévrem nucen v důsledku nedostatku jiných tahů zablokovat i dámské křídlo. Bohužel pro něj to bylo špatné, protože zablokoval na stejné barvě jako byla barva střelců a tak našemu zástupci po vynucené výměně věži nedalo moc práce získat /vybrat/ zablokované pěšce s postupem na pole proměny a tak soupeř raději vzdal. Mezi tím prohráváme na 8.šach. a tak stav je 5-2.
Na 2.šach. se hraje sicilka, ale taková divná. Jak je vidět oba aktéři se snaží neudělat nějakou chybu, eventuelně narušit strukturu a tak je to taková přetahovaná. Nakonec se soupeři dohadují na remize, protože v zápase už o nic nejde.
Takže konečný výsledek je 5,5-2,5.
Dá se říci, že všichni si dobře zahráli, soupeři přijali výsledek hrdinně a naše družstvo si částečně upevnilo zatím svoje velice pěkné druhé místo v tabulce.
Napsal

Radovan Bednařík sen.Článek Dobrovic na dobrovických stránkách (od P. Skalného)