ŠK Český Brod

C tým vítězí (první článek o celé sezoně letos)

To byl zase rok

Po přerozdělení skupin RS jsme se ocitly po dlouhé době ve dvanácti členné skupině. Takže jsme se v této sezoně potkali nejen se starými známými, ale některými novými soupeři (především z Mladoboleslavska). Naopak několik odvěkých rivalů čekalo stěhování do jižnější skupiny. Naše spokojenost s losem je irelevantní, protože nám nezbývá než se s losem smířit.

Stručná charakteristika postav

Bednařík Radovan starší – Náš veterán, který se nikoho za šachovnicí nebojí. Loni zažil v C družstvu prakticky dokonalou sezonu. Podaří se mu na ní navázat.

Jiří Záběhlický – pan spolehlivý. Během sezóny zápasy nevynechává, navíc si i přidává.

Vít Brandejský – loňskou sezónu se malinko zlepšil. Je to dílo náhody a soupeřů? Letos se uvidí.

Martin Homola – svěží vítr. Mladík, který si stále hlasitěji říká o vyšší šachovnici. Bude mu 4. deska stačit?

Stanislav Švec – kapitán, výkonnostně stagnující hráč, který by se měl na zadních prknech prosadit svou zkušeností.

Petr Nováček – alfa a omega úvalského šachu i letos vyřídila honovačku do našeho C týmu. Dostane letos šanci?

Petr Tůma – další ukázka toho jak to umíme s odrostlou mládeží. Návrat po mnoha letech neskončil nulou.

Jaroslav Boháč – benjamínek sestavy, sbírají cenné zkušenosti

Robin Šícha – přecijen neukončil šachovou kariéru úplně

Marek Šedivý – další důkaz toho, že šachy se nezapomínají. Do naší klubovny vkročil letos po mnoha letech a ne jen chránit před kontumací.


V prvním kole jsme přivítali družstvo Lysé nad Labem G. Do zápasu jsme nastoupili v obdobném složení jako ve většině loňských zápasů. Bednařík, Záběhlický, Brandejský, Homola a Nováček. Jak jsme se dozvěděli z dalších zápasů, k utkání smí nastoupit maximálně 2 hráči označeni jako host nebo volný hráč. O tomto pravidle jsme sice nevěděli a málem ho porušili nasazením dvou, ale na soupisce jsme měli jen 1 hosta a 1 volného hráče, proto porušení pravidel ani nehrozilo. Na soupeře jsme vlítli a Homola s Nováčkem celkem rychle přehráli mládežníky z Lysé. Poté jsem přidal já remízu a takříkajíc naše bodové konto odnuloval. Pak se přidal ještě Záběhlický s remízou a Bednařík výhrou. Výhra 4:1 byla dobrým stratem do sezóny, ve které jsme netušili kam, až mohou sahat naše možnosti. Jediné co jsem si po tomto zápase ujistil, je fakt, že musíme být před Lysou.

2. kolo nás poslalo do Nymburka k zápasu s tamním C týmem. Vyrazili jsme v podobné sestavě. Jen kapitán Švec nasadil sebe místo Nováčka. V tomto zápase jsme se moc nevyznamenali a po prohrách Bednaříka od Strouhy, Homoly od Houšky a Brandejského od Žigmunda nás nemohlo nic zachránit. Zbylé partie skončili remízami (Záběhlický - Hučík, a Švec – Necid). Prohra 4:1 nám vyrovnala skóre na 5:5.

3. kolo nás čekala odveta s Nymburkem, tentokráte jeho D – týmem. My jsme nasadili Záběhlického, Brandejského, Homolu, Švece a Nováčka a hosté kontrovali Zimou, Levinským, Dvořákem a Vineckým. Jistě už tušíte, že hostů je nějak málo a svého kamaráda neměl Nováček, a proto si připsal bod a vedli jsme 1:0, poté Homola přehrál Dvořáka a Brandejský zkazil nadějnou partii s Levinským. Na první šachovnici Záběhlický neprohrál na čas, jak jsem dlouho očekával, ale to co mu zůstalo na stole po 40. tahu, byla jasně prohraná pěšcovka. Mezitím na 4. šachovnici brnkali na nervy střídavě Švec a Vinecký. Po několika hrubých a hrubších chybách se dostali do pozice, kterou už hostující hráč dokázal vyhrát. Prohráli jsme 3:2 a pořád netušili, jaké máme mít ambice.

Další kolo nás zaválo do Dobrovic proti E teamu tamního Šachklubu. Na cestu jsme se vypravili v pěti – Záběhlický, Brandejský, Homola, Švec a Tůma. Ano ten Tůma. K návratu do našeho oddílu přispělo paradoxně stěhování do Liberce. Arpád nás za favority nepovažoval. Záběhlický byl přetlačen Hanzlíkem, Brandejskému výpočet vyšel, ale neviděl o tah dál, po kterém byla partie prohraná. Homolu dotlačil k výhře soupeř svou hrubkou při vyhrané koncovce. Zoufalý udolal Švece, který vzdoroval dlouho, ale marně a navrátilec Tůma se neuvedl bodovým ziskem. Štěstím jsme nedostali bůra a 4 kola a 3 body nás neopravňovali myslet nějak vysoko.

V pátém kole k nám zavítalo družstvo Bakova nad Jizerou C. Ještě před sezonou jsem tyto hráče neznal, avšak před utkáním C družstev proběhl souboj B družstev. Díky tomuto zápasu jsem alespoň věděl, jak soupeři vypadají. Do zápasu jsme vyběhli v sestavě zleva – Záběhlický, Brandejský, Homola, Švec, Šedivý. Asi již tušíte, že se nejedná o Ondřeje Šedivého, kapitána a duši našeho B týmu. Jedná se o jeho bratra, který se vrátil po mnoha letech k mistrovským šachům. Bylo poznat, že poctivě trénuje, i když ne doma. Svého soupeře, Fleka, přehrál a porazil a připsal si do svých statistik 1, což je dost možná jeho první. Aby se hosté netrápili dlouho, vyrovnal jsem v rematchy se Švejdarem, když jsem už po několikáté prohrál v přechodu do koncovky. Homola svého soupeře Suchomela udolal v koncovce. Švec s Pelantem remizoval a Záběhlický zvítězil v souboji s Paldus po překonané časovce, ve které paradoxně získal materiál. 3,5 – 1,5 výhra a snad neskončíme poslední.

6. kolo v minulých letech jedno z posledních letos půlilo soutěž. Vydali jsme se do Benátek nad Jizerou B v sestavě Bednařík, Záběhlický, Brandejský, Švec a Boháč. Opět překvapivý hráč na pátém prkně, tentokrát dostal šanci benjamínek družstva, který se jí chopil a zle zavařil domácímu Urbanovi. Který sice vyhrál, ale nebylo to tak jasné, jak Arpád předpovídal. Poté jsem opět já vyrovnal, když se Viktorín ztrátě dvou pěšců rozhodl již nepokračovat, jelikož neviděl, jak odvrátit prohru zvolil mládežníkům nedoporučovaný styl – vzdát se. Poté došlo ke smíru v patii Záběhlický – Černý. Tady se šachový fajnšmekr nenamlsal, jelikož, oba hráči vyměnili několik figurek a místo hledání slabin v pozici před koncovkou zvolili remízu. Následně se nechal Bednařík nachytat na poziční trik a ztratil šanci na remízu. Švec využil stavu 2,5 – 1,5 pro domácí k osobnímu zisku, když nabídl remis a výhru domácích Šubrtovi, který ji přijal místo usilování o výhru, ke které měl blíže než náš zástupce.

7. kolo přinesl další ze soubojů Českého Brodu a Peček. Tentokráte Český Brod B a Pečky D. K již tradiční čtveřici Záběhlický, Brandejský, Homola a Švec tentokrát kapitán zvolil Robina Šíchu. Další z hráčů, kteří se do oddílu vrátili, nebo spíše ještě ne úplně odešly po ukončení mládežnické kariéry. Nejprve Švec udolal Zubka, poté naše vedení umocnil Hrubeš, který se ušáhl a místo dvou pěšců míň odevzdal k prvnímu pěšci jezdci za nic. Šícha svůj návrat neosladil žádným bodovým ziskem. Homola remizoval v neagresivní partii s Foktem a Záběhlický udolal v patii, kterou jsem neviděl do konce, udolal Dobiáše. 3,5 – 1,5 střed tabulky by mohl být reálný.

Další kolo k nám zaválo AŠ Mladou Boleslav C a Arpád sliboval bodový zisk. Tentokrát kapitán Švec nenasadil sebe a nastoupili jsme zprava Tůma, Homola, Brandejský, Záběhlický a Bednařík. Bednařík udolal Štěrbu a Záběhlický porazil Hataje, který prožil smolnou sezonu. Homolu celkem snadno přehrál Eliáš. Brandejský opět zkazil partii, která zaváněla bodem, a prohrál s Pinkasem. Petr Tůma udržel remis s mladším Pinkasem. Zápas jsme mohli vyhrát, ale ztrátu dvou bodů jsme neoplakávali a spíš s úsměvem hleděli k dalším zápasům.

9. kolo a Pečky C. Jeden z nejkratších zápasů co jsem zažil. Domácí se sešli tři, což jim umožnilo nastoupit a našeho Švece a Nováčka odsoudilo jen do role diváků. Asi za hodinu a půl mi Kotrouš nabídl remízu, před koncovkou. Já ji přijal a zajistil bod. Domácí nastoupili ve třech, což ubralo na jejich nasazení a bojovnosti a zápas odehráli spíš z povinnosti bez nějakých nadějí na bod. Kolanda podlehl v koncovce Homolovi a Kubíček nechtěl zdržovat a remizoval se Záběhlickým. 3,5 – 1,5 výhra nás posunula tabulkou možná až moc vysoko. V pečkách se zřejmě dočkají zajímavé situaci při sestavování družstev, jelikož letošní nastupování, nebo spíše nenastupování jejich C týmu nebaví zejména samotné céčkaře.

10. kolo Dobrovice F, což jak sezona ukázala, nebyl jeden z elitních týmů a my cítili body. Nasadili jsme Bednaříka, Záběhlického, Brandejského, Homolu a Šedivého. Bednařík remizoval, jestli si dobře pamatuju, v celkem ostré partii s Heřmanským. Záběhlický podlehl Rastočnému, zřejmě v koncovce, nebo v přechodu do ní. Brandejský si vytvořil lepší pozici v partii s Rastočným starším, ale přechod do koncovky unáhlil a nakonec ho musela zachránit cesta k zablokované pozici a dělba bodů byla na světě. Homola přehrál hostujícího benjamínka Dubničku a Šedivý také mohl rozhodnout, ale v lepší pozici nevěděl jak dál a nabídl remízu. Celkově remíza, což pro nás nebyl zisk, ale další ztráta bodů.

11. kolo a tradiční souboj se Sendražicemi C. Tentokrát se po peripetiích na ose A tým C tým dostal Čihák do sestavy A týmu a my jeli poprvé v sezoně ve čtyřech. Domácímu Škodovi, tedy přistál na kontě bod bez práce. Záběhlického hned od úvodu Vančura zavřel a nepustil už do hry a připsal si výhru. Brandejský se Semerákem se rozešli nerozhodně, poté co se bílí snažil tvořit, ale jediné co našel, byl sebraný pěšec, který by se neměl brát, ale soupeř neviděl proč. Matějček s Homolou se dostali do dámské koncovky, která nakonec neměla vítěze. Švec v partii s Jarešem se snažil tvořit, ale byla z toho jenom půlka. Celkově tedy 3,5 – 1,5.

Několik bodů, jsme ztratili. Což nás moc nemrzí, jelikož jsme si po mnoha letech zahráli 11 kol, v což jsem už ani nedoufal. Náš kádr stojí na pěti stabilních hráčích, a když jeden nemůže, snaží se kapitán vždy někoho sehnat na 5. desku, proto mu nemůžeme nadávat za špatné nasazování hráčů.

Několik dotazů pro pozorné čtenáře – kolik jsme získali bodů? Pro bystřejší jaké jsme měli skóre? Kolikátí jsme vlastně skončili?