ŠK Český Brod

Říčany G - Brod C

Má neděle začala opravdu svižně, když jsem byl totiž vzbuzen rodiči a ne budíkem tak, jak se to v ideálním případě mělo stát, shledávám, že přesně za minutu mě má Standa nabírat u Kosteleckého autosalonu. Důvodů této nehody může být několik - možná opojný stav z oslavy předchozího dne, možná špatná konstelace hvězd, možná něco jiného, kdo ví… ?
Naštěstí reaguji rychle, naházím snídani do tažky, vyrazím a dorážím jen s cca 10 minutovým zpožděním.
Naše cesta do Říčan byla také vskutku kouzelná, hrálo se totiž jinde než obvykle, a tak jsme museli využít veškeré naše intelektuální mohutnosti, abychom zjistili, kde se místnost nachází. Milovník mezilidské komunikace Standa si však tuto úlohu chtěl ušetřit, a tak nehledě na naše úvahy, kde by mohla místnost být, vždy zastavil u nějakého kolemjdoucího a žádal jej o radu (občas se stávalo, že jsme Standovi řekli: ,,Musíte jet doleva!“, ten hluboce zamyšlený po chvilce odvětí: ,,tady bych měl zahnout doprava hoši, ne?“). Nakonec vše šťastně skončilo a těsně před půl jsme byli namístě v centru pro volný čas na Fialce. Prostředí hezké a moderní, škoda jen hrací místnosti, která byla na 2 zápasy (10 šachovnic), příliš malá.
Říčánské géčko nastoupilo v silné sestavě s paírovou výhodou hned na 4 šachovnicích. Jako první dohrál David Patočka, partie netrvala ani hodinu, a tak jsem z ní neviděl takřka nic. Náš hráč nicméně prohrál. 1-0
Další dohrávám já. Dušan Malý mě překvapil netradičním úvodním tahem, když zahrál 1.Jf3, což dle mé databáze nikdy dřív nehrál. V Rétiho zahájení jsem poté odvážně ale korektně sežral pěšce na b2, po kterém by měl mít bílý jako kompenzaci iniciativu. Naštěstí přišla těžko odhalitelná nepřesnost, kterou se mi ale jedním velice pěkným tahem (jsem na něj vskutku hrdý) podařilo vyvrátit a soupeřova pozice se poté až překvapivě rychle zhroutila.


v pozici na diagramu má černý pěšce navíc, nyní však hrozí dobrání na b7. po 18…b5 by přišlo 19.Vc1 a aktivní věže na c-sloupci by byli nebezpečné. Proto musí černý najít jiný tah, kterým vše vyřeší. Řešení se objeví při najetí sem.

Dušan Malý se stal prvním hráčem z cizího oddílu, kterého jsem zvládl porazit dvakrát ve vážné partii. 1-1
V zápětí dohrává Branďák, který již v zahájení inicioval masové výměny třech lehkých figur. Dlouho to byla situace bez jakéhokoliv ostří, kde se jen pomalu manévrovalo. Po otevření nechal náš hráč soupeřova jezdce skočit na silné pole d4, odkud již nebyl k dostání. Branďák prý přemýšlel tak usilovně, jak tento problém vyřešit, až nakonec přehlédl taktiku a ztratil figuru. 2-1
Náš kapitán byl přehrán říčanským Lacinou, když si nejprve nechal narušit pěšce před vlastním králem. Lacina svůj útok na krále provedl velice přesvědčivě, když se nebál obětovat figuru, vše měl navíc přesně spočítané a podařilo se mu přejít do vyhrané damské koncovky s několika pěšci více a zabezpěčeným králem. 3-1
Jiří Záběhlický sehrává černými zajímavé zahájení – 1.e4 e5 2.Jc3 Jf6 3.f4 d5 4.exd5 Jxd5 5.fxe5 Jxc3 6.bxc3 Dh4 7.Ke2 vypadá to vážně slibně pro našeho zástupce, k údivu všech však v pozici nic silného či získávajícího není. V partii se stalo 7…De4 8.Kf2 Dxe5 9.De2 s vyrovnanou pozicí bez dam. Počítač navrhoval obětovat pěšce, ale zachovat dámy postupem 7…Jc6 8.d4 Sg4 s mírnou převahou černého. Každopádně po výměně dam se náš hráč dostal až nečekaně rychle do horší pozice, když si počínal až příliš pomalu s vývinem svých figur. Vše ale rozhodla oboustranná silná časová tíseň. Náš časovkami ostřílený borec si s ní poradil lépe a odhalil soupeřu hrubku a sebral mu figuru. Po dosažení časové kontroly se říčanský zástupce vzdal. Celkově tedy 3-2 pro Říčany.