ŠK Český Brod

Vítězství s příchutí smrti

ŠK Města Dobrovice C   Český Brod A
Jan Kastner 0 - 1 Vít Moravec
František Suchý ½ – ½ Ivan Koudelka
Pavol Kullač 1 - 0 Radovan Bednařík
Jan Masák 0 - 1 Martin Horák
Miloš Jech 0 - 1 Jan Čermák
Lubomír Jiskra 0 - 1 Miroslav Urban
Josef Seibt 0 - 1 Ondřej Šedivý
Karel Klimo 0 - 1 Vít Brandejský


Dnes 9.2. zavítalo naše A družstvo do Dobrovice, vytáhl jsem si černýho Petra, a proto píšu článek. Chtěl bych se omluvit všem, kteří holdují kvalitní novinařině.

Sestava na zápas se měnila několikrát a konečná byla známa až v sobotu. Jelikož bylo Áčko nuceno nasadit několik náhradníků, znamenalo to, že naše Béčko se pobaví doma s říčanským F. Nakonec se jim povedlo nastoupit v osmi, což lze považovat za úspěch.

Z Českého Brodu nás cestovalo 5, a cestou jsme měli smrt před očima. Srazili jsem srnu (ne Srnu) a tato oběť se nakonec týmu vyplatila. (snad nevzbudí tento rituál takový rozruch jako v tomto případě ) Cestou se již nic zajímavého nestalo, všichni jsme se sešli, a tak mohl zápas vypuknout.

Jako první dohrál Martin Horák, který soupeře někde nachytal a získal věž za 2 pěšce. Více jsem sice neviděl, ale jelikož se moc dlouho nehrálo, tak se již nic zajímavého nestalo. Druhý dohrál Ivan Koudelka, který vytvořil aktivní pozici, ale minul vítězný motiv a hned nabídl remízu, která byla vyslyšena (½ – 1 ½). Poté jsem dohrál já. Názory na tuto partii se různí, někdo to viděl jako mé vítězství stylem start-cíl, někdo si myslel, že se soupeř bránil tak urputně, až to vypadalo, že se bráním já. Partie dospěla do věžovky, kterou jsem hrál s pěšcem víc já a vyhrál jsem, v případě zájmu ji zveřejním. (½ – 2 ½ ). Poté dohrál Čenda. Vymotal se z ne úplně optimálně rozehrané partie a posléze získal klíčového pěšce, který složil postupně celou soupeřovu pozici. Poté Čenda přežil svou vlastní chybu, kterou naštěstí nedotáhl (pouze figuru držel nad smrtelným polem), zahrál jinam a v klidu dovedl partii k výhře. Následně dohrál Bednařík, který hrál pozici s oboustranným útokem a v časovce se mu nakonec rozpadla pozice a kapituloval. (1 ½ – 3 ½ ) Teď nastala taková hluchá část zápasu, kdy se čekalo na konec partií. Urban hrál s figurou navíc, Šedivý se snažil vyhrát s jezdcem + 4p proti S a 4p a Moravec, který stál přinejlepším blbě. Pan Urban uplatnil výhodu figury. Soupeř mu prý sebral otráveného pěšce a poté pozici kontroloval. Soupeř to na něj zkoušel různými triky jako hrát dvakrát za sebou; dále jakoby náhodou poznamenal: „To jsem zvědavej, jestli to protlačíte“ apod. Nakonec se soupeř vzdal před přechodem do střelcovky (z pohledu Urbana) a pěšcovky (z pohledu soupeře). 1 ½ – 4 ½ a mohli jsme jít slavit, ale nešli a čekali, až dohrají zbylí dva bojovníci. Ondřej Šedivý potvrdil dobrou sezónu a bojovnost, několikrát odmítl remízu a nakonec zvítezil v již zmiňované koncovce J + 4p a S + 4p. Využil lepší pohyblivosti jezdce a soupeře udolal. Pak jsme si počkali na Moravce, kterému se povedlo s pomocí soupeře vylepšit pozici. My jsme trochu doufali v remízu a rychlejší odjezd, ale hráči to viděli jinak. Tak se hrálo dál, až jsme si začali myslet, že by to mohl náš host vyhrát, což se nakonec i stalo. (1 ½ – 6 ½)
Nakonec se ukázalo, že přejet srnu před zápasem je znamení štěstí, protože všichni, kteří viděli smrt zblízka, posléze v Dobrovici zvítězili. Uvidíme, třeba nová tradice. Výhra se počítá a hurá za 14 dní domů na Bakov.

PS: po dopsání jsem si přečetl, že Čendův kámoš Houdini mu prý říkal, že nestál tak blbě, jak si myslel. Mimochodem, Čenda svého kamaráda vzal i na výlet do Dobrovice, kde ho sice nepoužil, takže si ho bral buď aby poznal nové město, nebo aby mu ho nikdo neukrad.

Vít Brandejský