ŠK Český Brod

A tak sme druhý no a cóó...

Los odsoudil áčko ke druhému zápasu venku v řadě, a tak jsme tentokrát hráli v mladoboleslavské sokolovně.
Jako první skončili vedle mě, zaslechl jsem jen něco jako „ajéje, to jsem neměl hrát“ a za chvíli bylo hotovo. Pozice byla ve střední hře trochu divoká a pan Šimek doplatil na slabou poslední řadu, po nepříjemném šachu už by následovaly materiální ztráty.
2:2 to bylo po výhře Martina Kollera, který ovládl celou šachovnici a dobře založenou partii dotáhl do vítězství, po prohře pana Koudelky, kde teda nevím jak, měl jsem dojem, že stojí trochu líp, a po výhře pana Urbana, který získal figuru navíc a tuhle výhodu nekompromisně uplatnil.
Později remizoval Vítek na první, ke svému výkonu byl ale kritický.
Na 3,5:2,5 pro nás se skóre zvýšilo po mojí výhře. Pokoušel jsem se útočit na soupeřova krále, ale spotřeboval jsem při tom zase nějak moc času, takže po 20. tahu jsem hrál rapid a od 30. blicku. Útok se pomalu rozplýval, pak ale soupeř provedl rozhodující chybu, po které jsem najednou matil.
Další dohrál Čenda, nutno říct, že většinu času bránil krále, před nímž různě manévrovaly bílé figury. Dlouho mu to docela dobře šlo, ale nakonec to prohrál.Ocitne se Jan Čermák v příštím utkání opět pouze na lavičce náhradníků? (Foto: Archiv Ústavu pro studium totalitních režimů, oddělení nepovedených budovatelských a náborových plakátů)
Za stavu 3,5:3,5 rozhodovala partie Horák-Klain. Hrála se pěšcovka 5 na 5, postupně až 2 na 1, Martin měl pěšce navíc. Přesnou hrou mohl údajně vyhrát. Nakonec měl každý dámu a Martinovi zbyl pěšec na g4, o kterého pak přišel a výsledkem byla remíza.
Takže shrnutí, druhé místo nám už nikdo nevezme, ale to jsme skoro věděli už před dnešním zápasem. Za 2 týdny čeká áčko závěrečný zápas, derby proti Pečkám!

Ondra Šedivý

Martin Horák – Václav Klain po 35...Ke7.Plán by měl být následující: 1) Černý král se může pohybovat pouze na polích e7-d7, proto si bílý připraví nejprve pěšce na a5 - pak už bude černý král nucen stát na d7, protože jinak by přišel průlom a6 s proniknutím krále a výhrou (žlutá a červená); 2) Bílý bude potřebovat jedno tempo. Může třeba zablokovat pěšce na královském křídle ještě před pohybem vlastního "a" pěšce, který si stále může zvolit, zda ztratit tempo a3-a4, nebo jít rovnou a4. Správné je tudíž zahrát nejprve h4 (zelená), protože pak na jakýkoliv pohyb "h" nebo "g" pěšce černého má bílý opět možnost volby - buď přetáhne a na tahu bude černý, anebo vezme a po dobrání černého bude na tahu bílý... Hrálo se: 36.b4 Kd7 37.a4 (lepší bylo h4, ale stále je pozice vyhraná) 37...Ke7 38.a5 (hrozí a6) 38...Kd7Martin Horák – Václav Klain po 38...Kd7.39.b5? To je bohužel chyba, bílý vyplýtval svá tempa, opět vyhrávalo h4 a pocem, kam deš. 39...g5!= Nyní je koncovka remízová, soupeři hráli chvíli kličkovanou, však to znáš... 40.Kd4 Ke7 41.Ke4 Ke6 42.Kd4 Ke7 43.c5 dxc5 44.Kxc5 Ke6 45.Kd4 Kd6 46.Kc4 b6?! (objektivně remízu nevypouští, ale dost si ji komplikuje - jednodušší bylo Ke5, každý si dopočítá a výsledek pošle na mou mailovou adresu) 47.axb6 axb6 48.Kd4 Ke6 49.Ke4 Kd6 50.Kf5 Kc5 51.Kg6 Kxb5 52.Kxh6
Martin Horák – Václav Klain po 52.Kxh6.52...Kc5? Vítkův zákon, žalm 5.: "NIKDY není jedno, kam král ustupuje volnému pěšci!" Správné bylo 52...Ka4 se vznikem dámské koncovky s krajním pěšcem pro bílého navíc, ale černý je na tahu, teoretická remíza - král černého navíc stojí poblíž opačnému rohu (zde tedy a1), než je pole proměny, což je nejlepší postavení proti krajnímu pěšci, král totiž musí stát tak, aby byla co nejmenší možnost představit dámu se šachem. Pokračovalo se: 53.Kxg5 b5Martin Horák – Václav Klain po 53...b5.54.h4? Vypouští výhru. V partii se dále stalo 54...b4 55.h5 b3 56.h6 b2 57.h7 b1(D) 58.h8(D) Dc1+ 59.Kg6 Dc2 60.Kg7 Dc3+ 61.Kg8 Dc4+ 62.Kf8 Df4+!! Neuvěřitelná vůle a chuť po vítězství! 63.Kg7 Dxg4+ Pointa předchozího tahu a odmítnutí nabídky remízy - dobírá pěšce se šachem. 64.Kh7 tak přece jen remíza... Teď se ale vrátíme ještě k předchozímu diagramu a ukážeme si poučnou cestu k výhře, kterou Martin minul, ačkoliv ji prý počítal (možná jen nechtěl vyhrát :-)) 54.Kf4! Bílý král změnil plán, najednou by rád zabrousil do končin geometrického šachu a využil pravidlo čtverce. Krásně mu to vychází. Černý se musí pokusit blokovat, jinak je proti dvěma spojeným pěšcům snadno prohraný. 54...Kd4 55.h4 b4 atd. obě strany si prostě dojdou do dámy a vznikne následující diagram:Martin Horák – Václav Klain po 59.h8(D)+ aneb varianta vítězství.Bílý dává šach a bude na tahu, to je oč tu sněží! Černý král nemůže na diagonálu/sloupce znázorněné červeně - přišel by o dámu. Jenže i 4./5. řada mu začne být časem těsná, dáma se přiblíží a začne hrozit výměnou dam se šachem přes pole e4/f5. Jediný možná únik krále je znázorněn žlutými šipkami, v tomto případě ale stačí bílému pouze šach na e3 (žlutá) a dalším tahem mění dámy do vyhrané pěšcovky. Myslím, že varianty nejsou ani potřeba. Jen bych opět citoval Vítkův zákon: "Vždy když dopočítáš variantu, spočítej ještě další dva tahy navíc!" To bych řekl, že mohl být klíč i k této výhře, dokážu si lehce představit, že Martin viděl prostě vznik dámské koncovky s remízovou tendencí, a tak to dál neřešil. Škoda nevyužité šance, ale pěšcovka to byla dost složitá, každopádně velmi poučná!Vítek Moravec