ŠK Český Brod

Utkání s devatenáctistovkami

Na začátek by se slušel vysvětlit název - nehrající kapitán Standa mi před začátkem utkání říkal, že dnes si opravdu zahrajeme - když koukal na soupisku soupeřů, vážně konstatoval, že tam mají samé devatenáctistovky. První vteřinku jsem sice zapochyboval, jestli jsem se třeba nekouknul na jiný tým, pak mi ale vše došlo a řekl mu, že jde o roky narození, a nikoli ela.

Soupeři vše slyšeli a dobírali si Standu tím, že by pak výsledek zápasu byl úplně jiný, než jaký se předpokládal před začátkem. Musel jsem na omyl přivést i je – my bychom v tomto ohledu na tom byli ještě lépe, neboť kromě devatenáctistovek bychom nasadili i dvoulitra Martina Homolu ;-). Soupeři také zmínili, že ty mladý u nich maj největší ela a ty starý nějak odpadávaj…

Začátek zápasu však téměř odpovídal tomu, že hrajeme proti devatenáctistovkám, a ne proti oněm papírovým outsiderům. Téměř na všech šachovnicích jsme stáli hůře a říkal jsem si, že budeme muset opravdu zabrat, abychom to dnes vyhráli. Naštěstí v zápasech této úrovně se děje všelicos.
Rychlý spád nastal v partii Martina Homoly, který hrál velice zbrkle. Zahrál hrubku a měl ztrácet figuru, jenže soupeř pravděpodobně nechtěl nést psychologickou nevýhodu figury navíc a figuru prostě nesebral (v jakém univerzu to žijeme, že jsou na sebe lidé tak hodní…?)! To mělo na mysl Martina neblahý vliv a po dalším zbrklém tahu (hrubce) ztratil dámu za věž. Přesto partie neskončila.

Mezitím soupeř paní Vorlíčkové přehlíží jednoduchý vítězný tah a po nepřesnosti ztrácí pěšce. Jeho útočný potenciál (všechny figury v akci) a slabý král naší hráčky však stále znamenají, že zástupce Čelákovic je blízko výhře, ale cesta k nalezení již není tak jednoduchá.
Pan Bednařík nedokázal v poloslovanské zatáhnout osvobozující c5 a zůstal mu slabý střelec na b7. Já jsem bílými také ze zahájení ničeho nedosáhl (jak jsem řekl Branďákovi – nestál jsem hůř, ale nezískal jsem bílými žádnou výhodu, tak jak vždycky chci ). V partii Záběhlického to šlo pomalu, pravděpodobně rovná pozice bez ostří.

Nejdříve se rozuzluje má partie – ve střední hře se orientuji lépe než soupeř, ten navíc žere otráveného pěšce, čehož dokážu využít a po několikatahové kombinaci získávám materiál. 1-0.

Homolova partie přechází do koncovky, kde náš hráč má 4 pěšce a věž proti 3 pěšcům a dámě. Věž našeho zástupce však jako zázrakem kryje všechny pěšce i hrozby na krále a téměř se zdá, že není jak s pozicí pohnout kupředu. Já přemýšlím, zda nejde obětovat dámu za věž a přejít do vyhrané pěšcovky, jenže v tom ztrácí čelákovický hráč nečekaně jednoho svého pěšce a svoluje k remíze. 1,5–0,5.

Vorlíčková je zhruba tak 25 tahů v kuse pod tlakem a musí neustále počítat hrozby soupeře, který do toho jde po hlavě, až to někde přepaluje a ztrácí figuru, a po výměně nějakého materiálu už ani ničím nehrozí 2,5–0,5.

Pan Bednařík se provyměnoval do mírně horší koncovky, kde na každé straně byl střelec, věž a množství pěšců. Jakýmsi způsobem ukořisťuje pěšce, poté se poměnily věže a vzniká stejnopolná střelcova, kde náš hráč má dva volné pěšce, z toho jednoho navíc, a zvládá ji dovést k výhře. 3,5–0,5.

Záběhlický využívá taktických chyb soupeře, kterého různé odtažné triky vůbec nezajímaly, až ztratil figuru, aby ochránil svou dámu. Kompenzace v podobě útoku na krále nakonec nebyla tak veliká a náš hráč dokázal dovést partii do vítězného konce. 4,5–0,5.

Čenda Čermák