ŠK Český Brod

Jak to asi viděl kapitán

Jak to asi viděl kapitán

Dlouholetým strojvedoucím našeho A týmu je Ivan Koudelka, to ví každé malé českobrodské šachové mládě. Čas od času učiní svým podřízeným nabídku, kterou nemohou odmítnout – jako třeba právě napsání závěrečného hodnocení a shrnutí výkonů A týmu. V našem případě je tato logika poněkud zkalena faktem, že jsem se sám nabídl, ale jak praví název mé oblíbené humoristické knihy, kterou jsem si stále ještě nepřečetl, i když už se to blíží, „Za všechno může kapitán“ (uvedeno bez větší souvislosti).

K věci – Áčko skončilo na druhém místě, získalo 28 zápasových bodů, průměrně vyhrávalo 6:2. Doufejme, že se Kolín vzdá postupu a my budeme moct nastoupit do vyšší soutěže. Nemohu se totiž zbavit dojmu, že Regionální přebor plně neprověřil zbytky našich kvalit. Soutěž o jednom zápase nebyla tou pravou výzvou, chtělo by to, slovy klasika, ještě jednou Krajskou soutěž pro tuhle partu. Pojďme se podívat na individuální výkony.


Vít Moravec (9,5/11, perfo 2267)

Pokud se nepletu, byl jsem papírově nejsilnější hráč soutěže, takže je konečný výsledek spíš průměrný. Na druhou stranu, šachy nejsou jen o Elu, takže ztracené 3 remízy nejsou katastrofou. Největší problémy jsem měl s papírově slabšími soupeři černými figurami, sem tam jsem vyvázl i s klikou. Naopak jsem vypustil vyhranou partii se Záhorbenským. V důležitých utkáních jsem ale skóroval.


Michal Eisner (1/2, perfo X)

Michalova účast byla spíš symbolická, dvě rychlé remízy a hurá domů za rodinou. Já mu to nevyčítám, i to je svým způsobem výpomoc, navíc když jsme letos museli s ohledem na Béčko stavět hned 16 hráčů v jeden termín. Je jen škoda, že chyběl na klíčové utkání s Kolínem.


Ivan Koudelka (5.5/11, perfo 1910)

Muž s Céčkem na prsou letos nehrál zcela podle svých představ, i když si chuť celkem spravil v pražské soutěži v dresu Bohemians. Letos jeho body nebyly tolik potřeba, navíc s Kolínem zvítězil v krásné partii proti silnému soupeři (Kolín bude asi významné měřítko v hodnocení našich hráčů). Pan Koudelka je vynikající hráč, který je svým romantickým stylem nebezpečný každému soupeři – za rok bude opět tahounem.


Radovan Bednařík (1/3, perfo 1620)

Ani Radek toho moc nesehrál, tři partie jsou ale víc než nic. Priority jsou nyní někde jinde, přesto jsme rádi, že se před rokem do naší sestavy vrátil. A budeme věřit, že pomůže i za rok ve vyšší soutěži ;-) (budeme tedy věřit hned dvakrát).


Martin Koller (6/8, perfo 2015)

Dino je první obětí etnické nestability v našem družstvu – teď nevím, jestli jsem nenapsal nějaký nesmysl, nebylo by to nic výjimečného. Jistě mě případně nějaký vzdělaný vzdělanec opraví. Ale zpátky k Davidovi. Muž mnoha přezdívek a tváří se letos musel obejít bez bílých figur, které jsme mu svěřili jen jednou v zápase s Kolínem, a hned prohrál. Ke cti mu ale slouží, že se dlouho snažil vyhrát zcela remízovou pozici, zariskoval a obětoval se pro tým. Co si pamatuji, Martin už nějakých osm let v řadě za Český Brod pořád jen vyhrává, týmový hráč do každého počasí.


Martin Horák (7/8, perfo 2077)

Martinovi se letošní sezóna hodně povedla, není tedy důvod, aby to voral zrovna v družstvech dospělých. Většinou vyhrával s jistotou, k čemuž mu pomáhaly takřka vždy bílé figury, v posledních dvou kolech však naopak musel prokázat i trpělivost. Myslím, že letošním výsledkem už definitivně dokázal, že za rok by měl hrát na nejvyšších prknech.


Čenda Čermák (9/11, perfo 1942)

Šachový Jekyll a Hyde. Odkojen počítačem předvádí svůj neortodoxní styl takřka v každé partii. Čendovi nechybí nápady a fantazie, občas je to horší s těmi dalšími věcmi, ale nikdo není dokonalý. Je stále ještě na šachovém začátku, 19 670 (to je reálné číslo) blicek na internetu za poslední 4 roky ale přináší i jistou rutinu. Ačkoliv mu často nadávám a biju ho, stejně věřím, že bude za rok velkou oporou. I on viděl ve většině partií černě.


Miroslav Urban (10/11, perfo 2030)

Pan Urban byl, podobně jako ostatní, často velkým favoritem, svou úlohu ale zvládnul výborně. Jen škoda, že si společně s Čendou vybral slabší okamžik právě proti Kolínu… Letošní sezóna mu pomůže, za rok očekáváme podobný výkon, bez odmlouvání! Bílé figury mu ladily s výsledky, i když dobře víme, že on hraje stejně i s černými a fialovými :-) Cenná je výhra v posledním kole nad Michalem Foktem.


Petr Čejkovský (2/2, perfo X)

Návrat ztraceného syna se neobešel bez fanfár – chtělo by se říct, že to byly dva povinné body, ale po takové pauze není nic samozřejmostí. Pevně věříme, že nevyslyší vábení movitějších klubů a mančaft neopustí!


Zdeněk Chybný (4/5, perfo 1865)

Pan Chybný si plnil své povinnosti svědomitě, s Kolínem uhrál remízu. Pak mu sezónu ukončily zdravotní problémy, přesto věříme, že se duše našeho oddílu opět dostane do formy, a znovu si budeme moct vychutnávat legendární časovky :-)


Václav Šimek (2,5/6, perfo 1571)

Rozhodně zažil lepší sezóny, letos se mu příliš nedařilo. Spolehlivý hráč, vždy ochotný nastoupit, rozsévač dobré nálady (já ho tedy nikdy zakaboněného neviděl) – své místo v týmu má a bude mít.


Ondřej Šedivý (4,5/5, perfo 1925)

Věčný „devátý hráč“, tato pozice mu ale sedí a dokáže z ní družstvu pomoct. Ondra odehrál výbornou sezónu i za Béčko, kde jakožto kapitán hájil první šachovnici. Je to velký bojovník, i když by mimo operační sál nikomu neublížil.


Vít Brandejský (2/3, perfo 1424)

I on dělil svůj čas mezi Áčko a Béčko. Své si odehrál, reálně nepatří do základní sestavy, ale postupně se neustále zlepšuje, a proto by i po případném postupu mohl hrát v Áčku jako spolehlivý náhradník nedruhé housle.


Miroslav Saur (1/1, perfo X), Jiří Čihák (0,5/1, perfo X)

Oba zaskočili po Vánocích, když teklo týmu do bot, a oba bodovali v těžkém utkání na půdě Nymburka. Ani jeden z nich netouží sehrát za sezónu 20 partií, přesto jsou aktivní a připravení zaskočit. To je cenné.


Věc se má tedy tak, že pokud nepostoupíme, zbytečně zpychneme, protože opět budeme pořád vyhrávat, abychom zase skončili určitě druzí. Jinak si ale myslím, že je nejdůležitější jiná věc – naprostá drtivá většina našich hráčů nechodí jen sem tam na zápas, ale sleduje dění v oddíle i mimo něj, a možná i proto si všichni dobře rozumíme. Za Brod hraji opravdu rád, a i kdyby se mi to za rok, Karle, krylo s vyšší soutěží, budu se snažit alespoň částečně pomoct. Pelta ven! (to je teď v módě)

Vítek Moravec