ŠK Český Brod

Konec dobrý, všechno dobré

Očekávání před sezonou byla zhruba v tom smyslu, že skončíme někde v pozadí tabulky a jako klíčové zápasy o předposlední místo byly vyhodnoceny souboje s Čáslaví a Skalicí. Cílem bylo udržet soutěž, což byl poměrně malý cíl, protože se z regionálního přeboru už pár let prakticky nesestupuje. Druhý, už odvážnější cíl byl neskončit na sestupovém posledním místě.
Hned v 1.zápase proti Sendražicím jsme prohrou 3,5-4,5 ukázali, že možná máme na víc. Těsná prohra nás mrzela, ale život šel dál. Ve 2.kole přišla předpokládaná ledová sprcha s Kolínem, kterou si ale prošla všechna družstva. Dále doma s Kutnou Horou následovala opět prohra nejtěsnější, tentokrát jsem měl remízu na raketě já, ale v časovce jsem to místo toho zazdil. Ke klíčovému zápasu jsme se vydali ve 4.kole do Čáslavi, soupeři nás ale zaskočili základní sestavou a nedali nám žádnou šanci bodovat.
Po Vánocích jsme se utkali nejdřív s Říčany – šlo o souboj družstev, z nichž jedno mělo zatím samé výhry a druhé zatím samé prohry a na tomto se nic nezměnilo. Naše chuť po bodech stále sílila a co se nestalo, ve Skalici s hratelným soupeřem jsme remizovali, tuto remízu jsme skutečně sami čestně uhráli a chybělo málo a mohli jsme vyhrát, na druhou stranu chybělo také málo a prohráli jsme. Proti Pravonínu to bylo bez šance, ale zato se Sázavou jsme předvedli bojovnost a vydřeli 4:4, tím nám ožila malá naděje na předposlední místo. Chybělo jediné, v posledním zápase porazit Čelákovice, které byly druhé za Kolínem, v podstatě kandidáti na postup, když Kolín zase odmítne. Z tohoto zápasu se nakonec stal zápas roku, zázračně jsme vyhráli 5-3.
Podívejme se na jednotlivé hráče detailně. Největší hvězdou béčka byl jednoznačně Čenda. Až na 3 remízy soupeře přehrál, stal se vítězem na 1.šachovnici, výkon 2235 mluví za vše, navíc 100% docházka, klobouk dolů. Možná je letos zbytečné pořádat anketu o nejužitečnějšího hráče, protože o něm není pochyb. Objevily se akorát jemné výtky, že půlil zrovna v zápasech, kdy jsme prohráli 4,3-3,5. Každopádně mu přeju, aby mu taková herní pohoda ještě dlouho vydržela a taky aby z toho nezpychl.
Radek Bednařík uhrál 1 ze 2, jsem velmi rád, že tohoto silného hráče máme na soupisce a že aspoň ty 2 partie odehraje, snad až děti povyrostou, tak bude mít víc času i na šachy.
K mému výkonu bych pověděl, že některé partie se mi povedly, jiné byly zase plné chyb, hlavně před Vánoci jsem měl takové šachově slabší období, pak jsem to ale částečně napravil a nakonec je z toho celkem solidních 50%.
Jiří Záběhlický uhrál výsledek, který sice nevypadá dobře, ale vlastně většinou odpovídá Elu jeho a soupeřů. Doplatil na to, že byl na soupisce napsaný vysoko, bohužel jsme neměli nikoho, koho napsat před něho. Pochvalu si zaslouží za spolehlivost a 100% docházku.
Branďák byl další stabilní hráč základní sestavy, uhrál cca své, někdy to bylo velmi dobré, někdy míň dobré, ocenění má také za žádnou absenci
Dále za nás hráli hosté pan Bug a Michal Fokt. Pan Bug nám pomohl jak herně, tak nás někam odvezl, ale také by asi uvítal, kdyby mohl být napsaný o něco níž. Michal Fokt mile překvapil, uhrál řadu remíz se silnějšími soupeři a v Čelákovicích docela pěkně vyhrál. Uvidíme, jak to dopadne s jeho odchodem do důchodu. V mnoha sportech je normální, že sportovec po třicítce začne uvolňovat místo mladším, v šachu je to ale málo běžné, spíš je to asi otázka volného času.
Dvě partie pana Saura splnily předepsané minimum. Radovan Bednařík starší uhrál také zhruba svoje, zaslouží si uznání, že nastupuje k zápasům ve vysokém věku, navíc s omezenou pohyblivostí. Pan Švec byl další hráč, který tvořil jádro družstva, rozdával své úsměvy, pokud jde o výsledky, tak platí skoro jako přes kopírák to samé jako v případě pana Záběhlického. Několik domácích zápasů sehrála také paní Vorlíčková, povedlo se jí hlavně 1.kolo. Ještě zbývá jmenovat naše nejmladší hráče: Jára Boháč, Standa Ježek, David Patočka, každý odehrál jednu partii, všichni už to hrajou celkem slušně, ale nejvíc letos šokoval Standa, který vyhrál, to jsem tedy nečekal.
Přestože 1.polovina sezony byla taková vlažnější, tak celkové 9.místo hodnotím jako velký úspěch, všem hráčům bych chtěl poděkovat za odvedené sportovní výkony a také za prakticky bezproblémovou a nekonfliktní týmovou atmosféru. Pozitivní je též, že jsme vždycky nastoupili v 8.
Samozřejmě bych si přál, abychom příští rok bojovali o vyšší příčky, takže kromě toho, že možná někdo bude pilně trénovat, posily jsou vítány.
Podrobnosti najdete v závěrečné zprávě na db.chess.cz

Ondra Šedivý