ŠK Český Brod

Chybuj jako velmistr

roky: 2011 2013 2014 2016 2017 2018 2019

Konec roku opět patřil Mistrovství světa v rapidu a blesku, jež hostilo katarské Dauhá. Sledoval jsem podrobně hlavně turnaj v rychlejším tempu, a tak jsem si řekl, že bychom si na Silvestra mohli hromadně zvednout sebevědomí pár ukázkami. Obsah tohoto článku totiž nápadně připomíná řadu momentů, kterých jsme byli svědky na našem blicáku v Besedě před dvěma dny (tedy alespoň mluvím-li za sebe).

Vishy Anand (2802) – Vasilij Ivančuk (2771) po tahu 61.Vf5?, ČNT.Na úvod klíčový moment z rapidu. Překvapivým mistrem světa se stal 47letý génius šachového plátna Vasilij Ivančuk alias Čuky. Po cestě sesekal všechny svoje přímé konkurenty a v posledním kole si pak vybral trošku štěstí. Poražte Ananda. Řešení se zobrazí při najetí sem.Sergej Karjakin (2800) – Hikaru Nakamura (2842) po tahu 61.Dg4?, ČNT.Hrálo se tempem 3 minuty + 2 sekundy za každý odehraný tah. Vůbec netvrdím, že je snadné vyhrát s pár vteřinami (a možná i s pár minutami) na hodinách vzniklou pozici, ale rozhodně bych své snažení začal jinak než hazardním Dg4. Porazíte si Karjakina? Řešení se zobrazí při najetí sem.Magnus Carlsen (2873) – Sergej Karjakin (2800) po tahu 20.e3?, ČNT.Kdo si chce porazit mistra světa? Ruce nahoru! Řešení se zobrazí při najetí sem.Vězte, že poté partie pokračovala ještě dalších téměř 80 tahů, a to ještě mohl Carlsen reklamovat třikrát opakovanou pozici v rozmezí 79. a 83. tahu! (na onlinech se dá reklamovat i v blitzu) Jestliže vyzyvatel mistra světa Karjakin potřebuje 80 tahů k tomu, aby uplatnil s Magnusem dámu navíc (což se mu de facto ani nepovedlo), tak ani nechci vědět, kolik materiálu bych musel mít navíc třeba já – dost možná všechen.

Hikaru Nakamura (2842) – Alexander Griščuk (2761) po tahu 61.Vb3?, ČNT.Svým posledním tahem Nakamura přehlédl, že bude muset vracet materiál. Jak to bude? Řešení se zobrazí při najetí sem.Hikaru Nakamura (2842) – Alexander Griščuk (2761) po tahu 67.Kg4?, ČNT.Jenže to ještě není všechno. Koncovka je objektivně remis, ale lépe se hraje černému. Bílý navíc svým posledním tahem dokonal obrat a Gríša nezaváhal. Zkuste to sami, jedná se o jediný trochu těžší diagram v článku. Řešení se zobrazí při najetí sem.Baadur Jobava (2752) – Magnus Carlsen (2873) po tahu 33…Kg7.Myslíte, že tohle jde za bílé prohrát? Jobava prostě kráčel pěšci, což bylo správně, ale dva tahy před cílem se zalekl a začal se stahovat do defenzivy takovým způsobem, že ještě prohrál tupě remízovou věžovku. Baadur Jobava vlastně rozhodoval o titulu – nejprve ho naklonil blíž k Norovi, v posledním kole ale nakonec přece jen hlasoval pro Rusa.Sergej Karjakin (2800) – Baadur Jobava (2752) po tahu 31…Vxe2?, BNT.Věžka brala na e2 jezdce, po 32.Kxe2 Jf4+ jsou další vidličky. Jenže to má háček – jaký? Řešení se zobrazí při najetí sem.
Všimli jste si, že v hlavní roli je pořád jezdec? To jsou prostě mrchy do těch blicek…

Jsou to jen bleskovky, ale schválně si řekněte, u kolika z těch momentů byste ihned po partii prohlásili „Já jsem vůl, no úplně vyhraná partie a já ztratím dámu, to snad není možný!“ nebo „Jééé, to jsem kopyto, přehlídnu takhle jednoduchou taktiku…“ apod. Já bych si to řekl u všech těch partií a samozřejmě bych trpěl známým pocitem, že to se přece může stát jenom mně, taková smůla… Díky, mistři, tenhle váš blicák jsem potřeboval.

Do nového roku vám za celý oddíl a web sachyceskybrod.cz přejeme, ať hrajete jako velmistři. V dobrém i ve zlém.

Vítek Moravec