ČESKÝ BROD F LYSÝ

Ve čtvrtém kole KSB zamířil náš A-TEAM do Lysé nad Labem. Ráno v Brodě trochu nasněžilo. Jelikož používám celoročně prakticky jednu obuv, která je spíš letní než zimní, a vzal jsem to zkratkou přes sníh cestou na sraz k odjezdu, tak jsem měl před cestou špatnou předtuchu a nemohl jsem se zbavit pocitu, že nám teče do bot. Tohoto pocitu jsem se nezbavil, ani když byl vývoj utkání silně nakloněn na naší stranu, a doma jsem poté zjistil, že to nebyl jen pocit, ale skutečně mi teče do bot.

Cesta autem příjemně ubíhala a ani jsme se nenadáli a byli jsme F Lysé nad Labem. Cesta se nám tak líbila, že jsme si výlet trochu protáhli a vzali jsme to navíc přes Ostrou a Stratov. Tentokráte se jednalo o odbočku vynucenou a ne jako když jsem jeli do Bakova nad Jizerou přes Psojedy nebo co to bylo za vesnice. Společným jmenovatelem těchto výjezdů je jen fakt, že pokaždé řídil pan Saur.

Určitě Vás musela napadnout již myšlenka, že jsem se ještě nedostal k zápasu a popisuji kraviny okolo. Takže střemhlav do debaty. Sestava se nerodila úplně jednoduše, protože k zápasu byli povoláni i Brandejský se Saurem, kteří se v posledních letech stali spíše svátečními hráči. Nutno dodat, že domácí na tom se skládáním soupisky byly ještě hůř a nastoupili v dost improvizované sestavě a zaslechl jsem i hlasy, že jich bylo v sobotu jenom 7. Nakonec sehnali i osmého a nastoupili proti sobě dvojice, které by snad netipoval vůbec nikdo snad jen generátor náhodných čísel.

Jako první skončila partie na 7. šachovnici – Netuka – Brandejský 0-1. Jestli někoho zajímá průběh partie, najde partii na hlavní stránce několik článků níže. Tato výhra přinesla několik kladů, ale i negativ. Shrňme si nejprve plusy – vedeme, Brandejský po letech vyhrál, celkem rychlá výhra ušetřila mnoho nervů a energie. Velkým negativem je, že jsem byl vybrán na psaní článku, protože jsem měl dost času sledovat průběh ostatních partií a výsledky. Tak tedy z výsledků, které jsem sledoval – Norsko po první vyrovnané třetině celkem v klidu přehrálo Dánsko. Therese Juhaug po návratu do bílé stopy nemá v distančních závodech přemožitelku. Mužskou stíhačku vyhrál Diderik Tensoeth před Sjurem Roethem, kteří využil náskok z předchozích dvou závodů a nikdo se k nim nepřiblížil. Zajímavostí je snad jen, že Johanes Kloebo, fantom letošní olympiády, zatím nepotkává formu, nebo ladí na Mistrovství světa a jede zatím jen z tréninků.

Mezitím dohráli na 4. šachovnici Kubíče – Eisner ½ - ½. Ve vyrovnané pozici okolo 20. tahu, náš hráč zhodnotil čas na hodinách a rozhodl se, že remíza stačí. Poté se poměrně dlouho asi tak 2 hodiny skóre neměnilo. O zápasy jsem se moc nezajímal, materiál byl všude vyrovnán, tak jsem šel zkusit, jestli v Lysý nějaký místo blízko, kde bych si mohl koupit něco k pití nebo jídlu. Když jsem dojedl kebab, zjistil jsem, že skončila partie na 8. šachovnici, kde se utkali dva veteráni s nerozhodným výsledkem. Nejprve se mi pozice našeho hráče líbila, ke konci už moc ne. Takže Saur – Kořenář ½ - ½. Celkově 1-2. Potom přišla sprška našich výher, která definitivně zlomila soupeřův odpor. Poté skončila partie na 6. šachovnici, kde českobrodský Ondřej Šedivý svého soupeře nepodcenil. Hrál pomalu, jak jsme již zvyklý a počkal si na chybu, po které získal kvalitu, ale soupeř odmítl dobrat a byla z toho věž. Následoval již rychlý konec. Tedy Šedivý – Musil 1-0 a vedeme 1-3. Následně si na 3. šachovnici nechal domácí hráč chytit dámu. Vloženými tahy se dostal do pozice, kdy vyměnil dámy, ale byl o věž kratší, což byl prakticky konec. Definitivní konec byl za pár minut. Výsledek tedy Voborník – Urban 0 – 1. Celkově tedy 1-4. Další skončil na 2. desce souboj Švondr – Koudelka. Partie skončila remízou, když v časové tísni domácí Švondr odmítl přechod z remízových vod do ostřejší pozice, která mohla skončit jakkoliv. Ted Švondr – Koudelka ½ - 1/2 . Celkově 1 ½ - 4 ½. Je to jasné a jdem se radovat. Tedy alespoň vnitřně. V partii na 5. desce Matuška – Chybný se zpočátku jen měnilo a moc se netahalo. Pak jsem najednou zjistil, že má náš hráč o 2 figury více. Co se stalo jsem si nemohl prohlédnout ze záznamu na velkoplošné obrazovce, ale až před chvílí doma a pgn. Vězte tedy, že se bílý namotal do vazeb a poté nebylo možné dobrat figury. And the Winter is black corner: Matuška – Chybný 0-1 a celkově 1 ½ - 5 ½. To nejlepší na konec. Elitní šachovnice a souboj Mazánek – Čermák. Českobrodský čendman se nechal na začátku slyšet, že se dnes necítí dobře. To nám prozradil při odjezdu, takže jsme čekali asi 20 tahů a remízu. Jak je jeho dobrým zvykem, když se mu pozice nebo něco nezdá. Mazánek zpočátku našeho hráče nepustil skoro vůbec za rovník. Pak se rozhodl pro natáhnutí volného pika na 6. řadu a vyměnit dva jezdce za věž. Vznikla pozice s pěšci na 2 na 2 a na druhé straně 3 na 3 a V proti S a J. Najednou byl černý aktivnější a získal volného pěšce na dámském křídle a 3 na 3 na královském. Čenda se rozhodl netlačit volného pěšce a využít čas, který potřeboval na dobrání pěšce k dobrání pěšcům na královském křídla a pozice byla najednou rozbitá. Což poznal i Mazánek a vzdal. Mazánek – Čermák 0 – 1 celkově tedy 1 ½ - 6 ½.

Jak tento zápas zamává s posezónními statistikami, třeba s all star sestavou. Třeba českobrodský wonderkid je v plus/minus -2 a pan Saur +2. Další průběh sezóny může vše změnit, ale aktuálně to vypadá na celkem dost překvapení.