Jsme pátí. To je dobrý

V zápase proti Říčanům E jsme se chtěli trochu dostat do soutěže, aby nás to i víc bavilo a bylo o čem kecat. Se stejným soupeřem jsme ale loni před Vánocemi prohráli, navíc tentokrát přijely Říčany v silné sestavě. Papírově byl zápas dost vyrovnaný, snad jen s malinkým chlupem pro nás.

A tak to odpálili borci na sedmé šachovnici. Pan Eisner získal po zahájení pohodlnou pozici a bez problémů remizoval s mladým soupeřem, který si v sobotu před zápasem přivezl z doprovodného Openu na Mistrovství Čech v Kořenově stříbrnou medaili.

To byl dobrý úvod a další plichta následovala na trojce. Kapitán Koudelka nejprve správně odmítl nabídku smíru, když ale pěšce navíc neudržel, zamířil sám do remízového přístavu (to je takové klišé, o kterém vždycky přemýšlím, jak vzniklo).

Pak ale ukázal Čenda Čarostřelec Čivava Čimplčampr Čermák, že i letos s ním budou muset soupeři na jeho předplaceném druhém prkně počítat. Viditelně unaveného soupeře (i on absolvoval týdenní martyrium v Krkonoších) doslova utahal, fyzicky převálcoval, vzal mu kvalitu a svým náročným stylem hry ho zcela vysíleného zmatil někde v rohu, nebo by to udělal, kdyby to šlo. Šlo zároveň o trest za to, že všichni soupeři hráli bílými stejné zahájení. V podstatě… minimálně všichni začínali.

To ale vůbec nebylo všechno, protože na čtyřce jsme nasadili Michaela Tala. Sice ne v nejlepší formě, ale pořád Tala. Pan Urban totiž ztratil figuru (zcela v souladu se stylem slavného Lotyše sovětského původu, či naopak), ale vynalézavě vytvořil komplikace a soupeřka to kupodivu neměla zas až tak jednoduché, jak koneckonců ukázala precizní analýza u piva.

Hana Bartošová (1727) – Miroslav Urban (1828), pozice po tahu 26.Jf1, ČNT.

Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí při najetí sem.

Chtělo by se říct, že tato partie rozhodla zápas, stav byl v tu dobu 3:1. Když ono je to ale těžké – soupeřka měla figuru, ale od té doby ji náš hráč semlel. Proč bychom tedy měli partii považovat za prohranou? (vím proč, ale otázku ponechám)

Další bod jsem přidal já, když jsem ztahanej jak šňůra vod hajzlu také nastoupil po týdnu na MČech, ale na partii jsem se přesto těšil a své nadšení jsem zřejmě promítnul i na šachové plátno.

Vít Moravec (2198) – Tomáš Vavřinec (1951), pozice po tahu 20...Kg7, BNT.

Černý už ve velmi těžké pozici zahrál prohrávající tah. Najděte závěrečný úder. Řešení se zobrazí při najetí sem.

Zápasové vítězství v klidu pojistil Ondra, který nám před partií i po ní sedmnáctkrát připomněl, že letos hraje poprvé. Výmluvy ale nepotřeboval, sehrál dobrou partii, ačkoliv v jeden moment asi mohl získat soupeř výhodu. Nicméně závěrečná pozice už byla příjemnější pro našeho hráče a remíza stačila.

Nabídku smíru odmítl další děsně unavený člověk v hracím sále. A vyplatilo se. Honza Pecka si připsal první bod v našem dresu po pěkné a ucelené partii s kvalitním soupeřem.

Říká se, že žádný hráč Českého Brodu nikdy neprohrál šachovou partii. Jen neměl dost figurek, aby to otočil. A to byl případ i pana Chybného.

Náš předseda soupeře naprosto přehrál, podle mě opravdu pěkný výkon. Když měl ale sklidit plody své práce, nenašel vítězný úder a naopak skočil na špek soupeři. Škoda, skóre mohlo být ještě větší, ale tři body už nám nikdo vzít nemohl.

Dušan Malý (1751) – Zdeněk Chybný (1784), pozice po tahu 27.g4, ČNT.

Černý na tahu získá materiál. Řešení se zobrazí při najetí sem.

První místo a postup mezi krajskou elitu máme ve svých rukou. Takovou výchozí pozici by ve zlato neproměnila pouze skutečně elitní banda šachových diletantů (v originále die realistische schachische Elittediletante Schachbanden). Na tiskovce jsme se jasně shodli, že letos už to vyjde.

Příští zápas se hraje citlivě ve státní svátek 17. listopadu. Zatleskejme architektům termínové listiny (pokud už se probrali z kómatu) a oceňme jejich snahu tematickým výjezdem do Poděbrad. Zatím padly návrhy převléknout se za příslušníky VB a zapisovat partii hrotem ukrytým v obušku, případně se převléknout za známé disidenty a napodobit během hry jejich šachovou výkonnost. Ve hře je i varianta zinscenovat před zápasem legendární koncert Rolling Stones na Strahově.

Vítek Moravec