Sokol Český Brod A (Krajská soutěž B)

kola: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

2. kolo, 16.11.2014, Český Brod

Sokol Český Brod A   Sokol Kolín B
Koudelka Ivan (Z, K) 2057F ½ - ½ 2002F Žák Zbyněk (Z, H)
Matějovský Ondřej (Z, H) 2016F 0 - 1 1895F Stehlík Jiří (Z)
Fiala Jan (H) 1921F ½ - ½ 1992F Kaplan Tomáš (Z)
Koller Martin (Z) 1922F ½ - ½ 1901N Kruška Vladimír (Z, ZK)
Čermák Jan (Z) 1872F 1 - 0 1940F Gabriel Jan
Urban Miroslav (Z, ZK) 1843F ½ - ½ 1840F Eisner Oldřich (H)
Chybný Zdeněk (Z) 1812F ½ - ½ 1872F Franc Lubor
Šedivý Ondřej 1778F ½ - ½ 1880F Vlasák Jiří (K)
  4 : 4  

 

Brod A - Kolín B

Kapitán Koudelka dorazil jako poslední, ale dohrál jako první – s Žákem se dohodli na smíru již v osmém tahu. Dle nejmenovaného zdroje jsem slyšel, že to pojali poněkud žoviálně – během tahů se společně bavili (vysvětlování pozdního příchodu a zdravotních problémů) a když v sedmém tahu Žák nabídl remízu, náš kapitán odmítl a sám ji prý nabídl již v dalším tahu :-). 0,5 – 0,5

Partie na první jakoby spustila řetězovou reakci remíz – v devátém tahu skončila partie Chybný – Franc a následovaly tři remízy ve dvaceti tazích, žádná z těchto partií se nedostala výrazně z rovnováhy. Dino Kollerovi v královské indické vyměnili dámy po d-sloupci, takže konečná remíza nepřekvapila. Do vyrovnané koncovky zaplula i partie Eisner – Urban. Jediný zajímavější okamžik z těchto remíz přišel u Honzy Fialy.

diagram

V pozici se náš hráč vytasil s ostrým 13.Dxb7!? (hrozí Jxc6, kdy je napadena dáma na d8 + hrozí sebrání na e7) černý však reagoval pragmaticky a zahrál 13…Dc8!, kdy po 14.Dxc8 Vxc8 15.Jxd3 dxc4 vznikla vyrovnaná pozice, ve které zanedlouho přišla remíza.

Mezitím mi Ondra Šedivý složil kompliment, když se mě vzhledem k nepřitomnosti kapitána zeptal, zda smí opakovat tahy ;-), otázka mě potěšila, ale nakonec jsem jej přesto poslal za zkušenějším Honzou Fialou. Jak se dohodli nevím, neboť Ondrův soupeř nakonec odbočil, jenže netrvalo moc dlouho a přišly zjednodušující výměny s přechodem do vyrovnané koncovky a remízou ve 26 tahu. 3 – 3

Nyní k rezultátům, kterým bych se rád věnoval trochu víc – Já jsem toužil po odplatě proti Gabrielovi, jenž mě před lety porazil v mém milovaném přetahovaném Caro-Kannu. Přetahovaný Caro-Kann se objevil na šachovnici i tentokrát a opět s překvapením v šestém tahu, tentokrát to bylo 6…f6 (Velice mě překvapil názor počítače, který by na to reagoval tahem 7.Sd3!? (tah, který má za prvé pochybnou reputaci v Caro-Kannu s 3.e5 obecně (stačí se podívat do historie – například slavné Capablancovi výhry) a za druhé táhnu podruhé stejnou figurou v zahájení)). Gabriel zanedlouho zahrál …c5, načež jsem odpověděl zajímavým c4 (řekl bych, že typický protiúder v podobných pozicích), kdy černému vynuceně vznikal izolák. Pozici jsem hodnotil jako lepší pro mne, jenže motory krotí moje nadšení – figurová hra černého mu asi opravdu dává dostatečnou kompenzaci. Jenže černý si všechny své figury nepohlídal a brzo přišla hrubá chyba.

diagram

Bílý vyhraje potom, co černý zahrál 16…Df6??. Řešení se zobrazí při najetí sem.

diagram

Nyní mám trochu jinou otázku (vzhledem k tomu, že bílý má více řešení), má otázka je, zda bílému vychází 21.Jxc5? Řešení se zobrazí při najetí sem. 4-3

Minimálně remíza proti Kolínu byla jistá, nyní ve velice napínavé partii dohrával Maťa. Partii bych vskutku nazval jako ostře sledovanou – starší členové družstva sledovali partii přímo a až dokonce, zatímco mladší část analyzovala ve vedlejší místnosti (mimo jiné ani jeden z hráčů neodešel a později dokonce přišli fanoušci v podobě Branďáka, Vítka Moravce a Robina Hrdiny) - výhra proti Kolínu by byla opravdu něčím velkým (body proti nim jsme naposled přivezli před pěknou řádkou let).

Zahájení se Maťovi nevyvedlo – možná příliš velké ambice, možná trochu vyumělkovanost (zajímavé 9…d3), každopádně již okolo třináctého tahu motory ukazují téměř 2+ pro bílého a údery získávající materiál jsou brzo na spadnutí.

diagram

Bílý zahrál pomalejší 16.a3?!, jenže daleko lepší bylo umístění věžě na d-sloupec (na čemž jsme se shodli při analýze v Plzni (po zápase s Islandem)) a černý je v problémech – 16.Vad1 Sg4 (nejurputnější) 17.f3 Sd7 18.Jc2! Dc7 19.Se5 Dc8 20.Vxd7! Jxd7 21.Sxg7 Kxg7 22.Jxb4 +-

Přišly i další nepřesnosti bílého, díky nimž náš hráč přežil kritické momenty i materiální ztráty, avšak stále mu zbyla horší pozice. Hrálo se tak dál a v jednom okamžiku mohl Maťa po jednoduché kombinaci dokonce otočit vývoj partie a získat materiál.

diagram

Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí při najetí sem.

Toto Maťa neviděl a po časovce přešla partie do horší koncovky, kde měl černý množství ostrůvků, ale alespoň dobrého střelce.

diagram

Bílý se nadlouho zamyslel a právě zatáhl ambiciozní 42.b4? nyní má černý pěkné řešení, jak vyrovnat hru. Řešení se zobrazí při najetí sem.

Ani toto Maťa neviděl a brzo ztratil jednoho svého pěšce. Oba hráči zanedlouho hráli na půl minutě a v této časové tísni Maťa dokonce pěšce dobral (i přestože pozice je stále lepší pro bílého), jenže o chvilku později přišla poslední chyba – náš hráč ztratil pěšce a po urputném boji spadl na čas v již prohrané koncovce lehkých figur. 4 - 4

Jan Čermák

 

ŠK Český Brod