Sokol Český Brod A (Krajská soutěž B)

kola: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. závěrečný
fotky

3. kolo, 30.11.2014, Struhařov

Sokol Struhařov A   Sokol Český Brod A
Evan Jan (Z) 2062F 0 - 1 2057F Koudelka Ivan (Z, K)
Gernert Otakar (Z, K) 2087F 0 - 1 2066F Horák Martin (Z, H)
Nosek Filip (Z, H) 1999F 0 - 1 2016F Matějovský Ondřej (Z, H)
Soural Karel (Z) 2005F 1 - 0 1921F Fiala Jan (H)
Grečný Karol (Z) 1862F 1 - 0 1922F Koller Martin (Z)
Berg Antonín (Z) 1864F 0 - 1 1872F Čermák Jan (Z)
Tomíšek Petr 1867F 0 - 1 1843F Urban Miroslav (Z, ZK)
Borůvka Radim 1816F 1 - 0 1778F Šedivý Ondřej
  3 : 5  

 

0,5 >=< 0 vyber správné znaménko

Druhý nejlepší stadion ve střední Evropě - tímto označením byly poctěny fotbalové kabiny u hřiště. Hřejivá kamna, točené pivo, pouze kouřit se muselo venku, ale těsně za dveřmi. (nejlepší vůbec je hostinec U Černohlávků, kde se kouří vevnitř) Na nástěnce v místnosti visel také tento obrázek, kde chybí 27745 Kozomín. :-)

Martin Koller obětoval pěšce a pak i druhého za útok. V něm si nepočínal nejpřesněji a po protiútoku prohrál.

Ondra Šedivý se pustil do zdánlivě výhodné kombinace, nedocenil však oslabení vlastního krále, které ho stálo bod.

Martin Horák obětoval kvalitu za odlákání nepřátelské dámy, využil zaostání soupeře ve vývinu, dobral dřevo a lepší koncovku dotáhl k výhře:

Horák-Gernert po 31...Ve4-e3
diagram

Bílý na tahu zlomí odpor. Řešení se zobrazí při najetí sem.

Ivan Koudelka rozpoutal na šachovnici divočinu. V neobvyklé partii si vedl lépe než protivník, získal figuru a uplatnil ji k výhře.

Miroslav Urban se v zahájení vyznal lépe, ale partie nevybočila z rovnováhy až do koncovky, kde se našemu borci povedl skvělý tah!

Tomíšek-Urban po 32.Va4xc4??
diagram

Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí při najetí sem.

Honza Čermák zaútočil na soupeřovu pozici, využil jeho slabého krále k zisku kvality a nakonec vyhrál. Ještě v zahájení učinil zajímavý tah:

Čermák-Berg po 13.Ke1-d1
diagram

Ondra Matějovský dohrával poslední (po mně), měl v koncovce dva jezdce proti dvěma střelcům, ale pozice se nakonec uzavřela a z nevýhody se stala výhoda.

Nosek-Matějovský po 54.Ka1-a2
diagram

Černý na tahu vyhraje. Řešení se zobrazí při najetí sem.

Fiala-Soural po 16.Dc3-b3 Sg4-e6 17.Da4 Sd7
diagram

V pozici na diagramu následovalo 18.Db3 Se6 19.Da4 Sd7 a partie se dostala do pozice na diagramu, v níž následovalo 20.Db3 Se6 21.Da4 Sd7 a partie se dostala do pozice na diagramu.

Býval bych byl remizoval - pozice se mi nelíbila, chtěl jsem uhnout dámou z vazeb a zároveň ji ponechat aktivní, ale nevěděl jsem kam jinam. Oba jsme měli už jen asi 9 minut. Ztratil jsem mnoho času na přemýšlení o pozicích se Sxf3 a nezahrání tohoto tahu mě vykolejilo. Na časovou tíseň jsem se vyloženě netěšil. V tu chvíli jsme měli dvě prohry a dvě vyhrané pozice (1. a 7.) a ve zbytku to nikde nevypadalo na prohru, Čendovi jsem navíc na výhru věřil. Tak to však vypadalo i minulé kolo... Chtě nechtě se stále dere na mysl, co psal Vít Moravec na diskuzi. Že musíme bojovat, že to nevypadá dobře a že máme hrát dál. Prostě jsem se bál, že kdybych dal remízu, měl by zase kecy. Takhle při pohledu na výsledek bez remíz chrochtal blahem. Co na tom, že půl bodu je více než prohra. Na první dvě kola jsem se těšil, na toto už méně, na další už se netěším vůbec. A docela mě mrzí, co psal. On, který tři sezóny za áčko nehrál. Remízu jsem minule dal a tentokrát chtěl dát podle pozice, po bojovném průběhu, o čemž svědčí i spotřeba času. Také beru v úvahu stav zápasu! Hodnotit remízu podle počtu tahů či výsledek dokonce podle ne/přítomnosti remíz je velice povrchní. Minulé kolo jsem viděl Ondrovu partii i bezprostřední dohrávku-analýzu a remíza byla naprosto v pořádku - hrát dál skutečně nebylo na místě! A opravdu nemám zapotřebí číst si takové poznámky od někoho, kdo ty partie naživo neviděl a hrál si 2. ligu.

Pokračoval jsem 22.Dd1, brzy se dostal na půlminutu a v časovce i po ní udělal příliš mnoho chyb a prohrál. Až po partii mě napadlo, že jsem měl opakovat tahy až do 40. (kdyby soupeř neopakoval, ztratil by čas na vymyšlení jiného tahu), kdy bych se pořádně zamyslel a buď hrál dál, nebo reklamoval...

Jan Fiala

 

ŠK Český Brod