Článek o turnaji Memoriál prof. Pelikána, 6.5.2006, Český Brod

Článek byl otištěn v čísle 6/2007 Českobrodského zpravodaje.

9.ročník turnaje mládeže v šachu se uskutečnil 6.května 2006 v českobrodské sokolovně za účasti 57 chlapců a děvčat ze 13 oddílů převážně Středočeského kraje a Prahy. Nejvzdálenějšími účastníky byli bratři Eretové z Plzně.

Šachisté pořádajícího oddílu T.J. SOKOL Český Brod si připomněli legendu českobrodského šachu, profesora Jaroslava Pelikána, který dosáhl výborných výsledků zejména při práci s mládeží. Věnoval se mládeži, organizoval pro ni turnaje a jeho svěřenci patřili v šedesátých a sedmdesátých letech k nejlepším v republice. Jaroslav Pelikán se tak stal příkladem pro své současníky, ale i další generace.

Hrálo se ve třech kategoriích, švýcarským systémem na 7 kol, 2x25 minut na partii. Z pověření Středočeského šachového svazu se i letošní ročník hrál současně jako jeden z turnajů základního kola Krajského přeboru mládeže do 16 let regionů H2 a H3.

Pořadatelé se již tradičně postarali o hladký průběh soutěže, vítězové získali diplomy, medaile a hodnotné ceny, drobné ceny obdrželi všichni účastníci, za což patří poděkování všem sponzorům, kteří tento turnaj každoročně podporují: Město Český Brod, KERAMIKA p.M.Fuchs, ZELENINA p.Adam, Lékárna ROSA, CUKRÁRNA Kašovi, PAPÍRNICTVÍ p.Bína a CHEMOPROJEKT Praha.

Pořadatele potěšila účast manželky Jaroslava Pelikána profesorky Hany Pelikánové při závěrečném vyhlašování výsledků a předávání cen.

Soutěž měla velmi dobrou sportovní úroveň, vždyť na startu se sešli žáci a žákyně, kteří patří k celostátní špičce a řada z účastníků turnaje hraje mládežnickou ligu a extraligu.Velmi dobře si vedly v žákovských kategoriích dívky, které obsadily přední místa.

Vítězem kategorie mladších žáků se stala Jana Šimurdová před Tomášem Skalickým (oba BIOMEDICA Říčany) a Danielem Longem (SOKOL Velim).V kategorii starších žáků obsadil 1.místo Vilém Ries (ŠK Smíchov), druhá byla Kamila Říhová (BIOMEDICA Říčany) a na 3.místě skončil Tadeáš Baláček (SOKOL Kolín).Mezi juniory byl nejlepší Pavel Postupa před Martinem Postupou a Pavlem Fenclem (všichni JOLY Lysá nad Labem). Nejlepší z juniorek byla Jana Březinová z Říčan na 6.místě.

V základním kole Krajského přeboru mládeže zvítězili v jednotlivých kategoriích:
H10: Ondřej Šubrt(DDM Kolín), Martin Homola (SOKOL Český Brod) a Jiří Markytán (DDM Kolín).
H12: David Long (SOKOL Velim), Jakub Jelínek, Jiří Kořínek (oba DDM Nymburk).
H14: Tadeáš Baláček(SOKOL Kolín), Lukáš Kuta , Jiří Waters (oba DDM Kolín).
H16: Vít Moravec, Michael Jirásek(oba SOKOL Český Brod), Martin Vesecký ( SOKOL Pečky).
Cenu pro nejmladšího účastníka získal teprve čtyřletý Matouš Eret z Plzně.

Za pořádající oddíl TJ Sokol Český Brod se turnaje zúčastnilo 9 žáků a 1 junior,kteří se v silné konkurenci rozhodně neztratili. Dobře bojoval Vít Moravec, který obsadil 7.místo a zvítězil v kategorii do 16 let regionu Polabí. Příslibem do budoucna je i 7.místo pětiletého Martina Homoly. I ostatní naši žáci se umístili na pěkných pozicích v turnajové tabulce: Marek Šedivý 10., Pavel Buituan 11., Radek Moucha 13. (všichni mladší žáci), Michael Jirásek 10., Ondřej Šedivý 14., Petr Tůma 17., Jan Fiala 19. mezi staršími žáky, v kategorii juniorů náš oddíl zastupoval vnuk Jaroslava Pelikána Martin Koller, který skončil na 12.místě.

Při pohledu na výsledky našich hráčů v turnajových tabulkách musíme brát v úvahu i to, že se turnaje účastnili jak ostřílení turnajoví borci, tak i žáci, kteří se této královské hře věnují teprve několik měsíců. Potěšilo by nás, kdyby jejich úspěchy podnítily zájem o šachy v širších řadách českobrodské mládeže. Všichni případní zájemci jsou srdečně vítáni. Mohou se přihlásit (nebo se zatím jen přijít podívat), na úterních nebo pátečních hodinách pro mládež od 17,00 hodin v klubovně sokolovny.