Článek o turnaji Memoriál prof. Pelikána, 5.5.2007, Český Brod

Článek byl otištěn v čísle 6/2007 Českobrodského zpravodaje a v čísle 6/07 Československého šachu.

Jubilejní 10.ročník turnaje mládeže v šachu se uskutečnil 5.května 2007 v českobrodské sokolovně za účasti 63 chlapců a děvčat z 15 oddílů převážně Středočeského kraje a Prahy. Nejvzdálenějšími účastníky byli bratři Eretové z Klatov.

Šachisté pořádajícího oddílu T.J. SOKOL Český Brod si připomněli legendu českobrodského šachu, profesora Jaroslava Pelikána, který dosáhl výborných výsledků zejména při práci s mládeží. Věnoval se mládeži, organizoval pro ni turnaje, jeho svěřenci patřili v šedesátých a sedmdesátých letech k nejlepším v republice a úspěšně si vedli i na mezinárodním poli. Jaroslav Pelikán stál u největších úspěchů šachového oddílu a stal se tak příkladem pro další generace.

Z pověření Středočeského šachového svazu se i letošní ročník hrál současně jako jeden z turnajů základního kola Krajského přeboru mládeže do 16 let regionů H2 a H3.

Město Český Brod, ZELENINA p.Adam, Lékárna ROSA, CUKRÁRNA Kašovi a PAPÍRNICTVÍ p.Bína.

Účastníky turnaje přišli přivítat starosta města Český Brod pan Jaromír Fischer a manželka po zemřelém Jaroslavovi Pelikánovi profesorka Hana Pelikánová, která se také zúčastnila závěrečného vyhlašování výsledků a předávání cen.

Vítězem kategorie mladších žáků se stal Daniel Rous (ŠK PORG Praha) před Jakubem Rathouským a Jakubem Vančurou (oba BIOMEDICA Říčany). Nejlépe umístěnou dívkou byla Jana Šimurdová z Říčan.

V kategorii starších žáků obsadil 1.místo Martin Vesecký (SOKOL Pečky), druhý byl David Kubeša (ŠK Smíchov) a na 3.místě skončil Petr Jordán (SOKOL Struhařov). 1.místo mezi dívkami získala Angelika Procházková (DDM Úvaly).

Mezi juniory byl nejlepší Martin Postupa před Pavlem Postupou (oba JOLY Lysá nad Labem), 3.místo obsadil Vít Moravec (SOKOL Český Brod). Helena Zrůstová ( DDM Kolín) si vybojovala prvenství v soutěži juniorek.

H10: Ondřej Poláček(DDM Üvaly), Martin Homola (SOKOL Český Brod) a Daniel Chroust(DDM Üvaly).
H12: Radek Moucha, Petr Hájek (oba SOKOL Český Brod), Kryštof Kosina (DDM Kolín).
H14: Jan Čutík, Marek Šedivý (oba SOKOL Český Brod).
H16: Martin Vesecký ( SOKOL Pečky), Patrik Tesař (DDM Nymburk), Víťa Androsov (DDM Üvaly).
Cenu pro nejmladšího účastníka získal teprve pětiletý Matouš Eret z Klatov.

Za pořádající oddíl TJ Sokol Český Brod se memoriálu zúčastnilo 8 žáků a 6 juniorů. Byli tak nejpočetnější skupinou z jednoho oddílu v tomto turnaji a v silné konkurenci se rozhodně neztratili. Nejlepšího výsledku dosáhl talentovaný Vít Moravec, který obsadil 3.místo a pokud si i nadále udrží zodpovědný přístup k šachové hře, může při jeho věku brzy dosáhnout výšších met. I ostatní naši mladí šachisté se umístili na pěkných pozicích v turnajové tabulce: Radek Moucha 9., Petr Hájekl 11., Lukáš Kosík 15., Martin Homola 16., Jakub Dvořák 21. a Jakub Schmidt 23. (všichni mladší žáci), Jan Čutík 10., Marek Šedivý 14. mezi staršími žáky, Jan Fiala 7. , Martin Koller 11., Ondřej Šedivý 13., Michael Jirásek 15. a Vít Brandejský 16.v kategorii juniorů.

Při pohledu na výsledky našich hráčů v turnajových tabulkách musíme brát vúvahu i to, že se turnaje účastnili jak ostřílení turnajoví borci, tak i žáci, kteří se této královské hře věnují teprve několik měsíců. Potěšilo by nás, kdyby jejich úspěchy podnítily zájem o šachy v širších řadách českobrodské mládeže. Všichni případní zájemci jsou vítáni. Mohou se přihlásit (nebo se zatím jen přijít podívat), na úterních nebo pátečních hodinách pro mládež od 17,00 hodin v klubovně sokolovny.