Článek o turnaji Memoriál prof. Pelikána, 3.5.2008, Český Brod

Článek byl otištěn v čísle 6/2008 Českobrodského zpravodaje a v čísle 6/08 Československého šachu.

V tomto roce vstoupil memoriál do druhé desítky své historie. 11.ročník turnaje mládeže v šachu se uskutečnil 3.května 2008 v českobrodské sokolovně za účasti 49 chlapců a děvčat z 15 oddílů převážně Středočeského kraje a Prahy.

Šachisté pořádajícího oddílu T.J. SOKOL Český Brod si připomněli legendu českobrodského šachu, profesora Jaroslava Pelikána, který dosáhl výborných výsledků zejména při práci s mládeží. Věnoval se mládeži, organizoval pro ni turnaje, jeho svěřenci patřili v šedesátých a sedmdesátých letech k nejlepším v republice a úspěšně si vedli i na mezinárodním poli. Jeho nejúspěšnější odchovanec Lubomír Neckář se stal dorosteneckým přebornílem republiky a později získal v šachu titul mezinárodního mistra. Jaroslav Pelikán stál u největších úspěchů šachového oddílu a stal se tak příkladem pro další generace.

Z pověření Středočeského šachového svazu se i letošní ročník hrál současně jako jeden z turnajů základního kola Krajského přeboru mládeže do 16 let regionů H2 a H3. Hrálo se ve třech kategoriích, švýcarským systémem na 7 kol, 2x25 minut na partii.

Organizační tým, který pracoval ve složení : Zuzana Koudelková, Ing.Jiří Čihák, Vladimír Fabián, Ing.Zdeněk Chybný, Ing.Ivan Koudelka, Ing.Miroslav Saur a Ing.Miroslav Urban, se již tradičně postaral o hladký průběh soutěže. Vítězové získali poháry, medaile, diplomy a hodnotné ceny, drobné ceny obdrželi všichni účastníci, za což patří poděkování všem sponzorům, kteří tento turnaj podpořili:
Město Český Brod, ZELENINA p.Adam, Lékárna ROSA, CUKRÁRNA Kašovi a CHEMOPROJEKT Praha.

Účastníky potěšila účast starosty města Českého Brodu pana Jaromíra Fischera, který je přišel pozdravit na záhájení turnaje. Ke spokojenosti všech také přispělo i občerstvení, které zajistila sestra Hana Fodorová. Líbila se i ukázka modelů z Hasičského muzea pana Milana Škaloudy z Poříčan.
Soutěž měla velmi dobrou sportovní úroveň, vždyť na startu se sešli hráči, z nichž řada hraje mládežnickou ligu a extraligu, a někteří úspěšně i soutěže dospělých.

V žákovských kategoriích si výborně vedly dívky, hrály pouze 3, ale skončily na čelných místech. Vítězkou kategorie mladších žáků se stala Veronika Macková(ŠK Smíchov) před Jonášem Eretem (SOKOL Klatovy) a Lukášem Simonem (ŠK Kralupy).

V kategorii starších žáků obsadila 1.místo Zdeňka Šimurdová (BIOMEDICA Říčany), druhý byl František Hánl (ŠK Kralupy) a na 3.místě skončila mladší ze sester Šimurdových Jana.

Mezi juniory byl nejlepší Martin Vesecký (Nový Bydžov) před Jiřím Danielem (JOLY Lysá nad Labem), 3.místo obsadil Jan Fiala (SOKOL Český Brod).

V základním kole Krajského přeboru mládeže zvítězili v jednotlivých kategoriích:
H10: Martin Homola (SOKOL Český Brod),Ondřej Poláček(DDM Úvaly) a Šimon Remeš (ŠK Kostelec n. Č.lesy).
H12: Ondřej Šubrt (DDM Kolín), Radek Moucha (SOKOL Český Brod) , Vojtěch Bug (ZŠ Kouřim).
H14: Jakub Jelínek (DDM Nymburk), Daniel Klíč (DDM Úvaly), Tomáš Novák (ŠK Kostelec n. Č.lesy).
V kategorii H16 zvítězil Jan Čutík (SOKOL Český Brod).
Cenu pro nejmladšího účastníka získal teprve šestiletý Matouš Eret z Klatov.

Za pořádající oddíl TJ Sokol Český Brod se memoriálu zúčastnilo 6 žáků a 5 juniorů. Je potěšitelné, že byli nejpočetnější skupinou z jednoho oddílu a v silné konkurenci se rozhodně neztratili. Při pohledu na výsledky našich hráčů v turnajových tabulkách musíme brát v úvahu i to, že se turnaje zúčastnili jak ostřílení borci, kteží již hájili barvy našeho oddílu v krajských i celostátních soutěžích, tak i žáci, kteří se této královské hře věnují teprve několik měsíců a pro některé to byl jejich první turnaj mimo oddíl.

Nejlépe se dařilo Janu Fialovi, který v soutěži juniorů dosáhl na medailové umístění, když obsadil 3. místo a pokud bude na sobě dále pracovat může při jeho věku brzy dosáhnout i lepších výsledků. Totéž lze říci i o našem nejlepším žákovi Janu Čutíkovi, který zůstal těsně pod stupni vítězů v kategorii starších žaků, kde skončil na velmi dobrém 4.místě. I ostatní naši mladí šachisté se umístili na pěkných pozicích v turnajové tabulce: Radek Moucha 8., Martin Homola 12., Dominik Bénák 17. a Robin Šícha 19. (všichni mladší žáci), Marek Strnad 14. mezi staršími žáky, Vít Moravec 4., Michael Jirásek 5., vnuk Jaroslava Pelikána Martin Koller 6. a Ondřej Šedivý 7. v kategorii juniorů.

Potěšilo by nás, kdyby úspěchy mladých šachistů našeho oddílu podnítily zájem o šachy v širších řadách českobrodské mládeže. Všichni případní zájemci jsou vítáni. Mohou se přihlásit (nebo se zatím jen přijít podívat), na úterních nebo pátečních hodinách pro mládež od 17,00 hodin v klubovně sokolovny. Více se dovíte na webu šachového oddílu www.sokolceskybrod.cz