Článek o turnaji Memoriál prof. Pelikána, 09.05.2009, Český Brod

Článek byl otištěn v čísle 6/2009 Českobrodského zpravodaje a v čísle 6/09 Československého šachu.

Již 12. ročník turnaje mládeže v šachu se uskutečnil 9. května 2009 v českobrodské sokolovně, kam přijeli chlapci a děvčata z 10 oddílů Středočeského kraje a Prahy.

Šachisté pořádajícího oddílu TJ SOKOL Český Brod si připomněli významnou osobnost českobrodského šachu, profesora Jaroslava Pelikána, který dosáhl výborných výsledků zejména při výchově mládeže. Věnoval se mládeži, neúnavně pro ni organizoval turnaje, jeho svěřenci patřili v šedesátých letech k nejlepším v republice a úspěšně si vedli i na mezinárodním poli.

Jeho práce s mládeží přinesla ovoce i v pozdějších letech, kdy Český Brod hrál nejvyšší ligovou soutěž dospělých.

Z pověření Středočeského šachového svazu se i letošní ročník hrál současně jako jeden z turnajů základního kola Krajského přeboru mládeže do 16 let regionu SD - Polabí.
Hrálo se ve třech kategoriích, švýcarským systémem na 7 kol, 2x25 minut na partii.

Organizační tým, který pracoval ve složení: Zuzana Koudelková, Ing. Zdeněk Chybný, Ing. Ivan Koudelka, Ing. Miroslav Saur a Ing. Miroslav Urban, se již tradičně postaral o hladký průběh soutěže. Vítězové získali poháry, medaile, diplomy a hodnotné ceny, drobné ceny obdrželi všichni účastníci, za což patří poděkování všem sponzorům, kteří tento turnaj podpořili i v tomto roce:
Město Český Brod, CUKRÁRNA Kašovi a Lékárna ROSA.
V letošním ročníku ještě získali vítězové všech kategorií zdarma týdenní pobyt v Nové vsi nad Nisou v pensionu U skály majitelů pana Petra Cempírka a paní Mileny Kolískové.

Účastníky turnaje přišel přivítat starosta města Český Brod Jaromír Fischer, závěrečnému vyhlašování výsledků a předávání cen byla přítomna vdova po zemřelém Jaroslavovi Pelikánovi profesorka Hana Pelikánová. Ke spokojenosti všech také přispělo i občerstvení, které zajistila sestra Bašusová.
I když letošní ročník patřil co do počtu účastníků ke slabším, měl velmi dobrou úroveň a splnil své sportovní i společenské poslání.

Vítězem kategorie mladších žáků se stal Arsenik Anaškin z Prahy před Martinem Homolou (SOKOL Český Brod) a Ondřejem Staňkem (Bohemians Praha). Nejlépe umístěnou dívkou byla Sandra Drobňáková z Brandýsa nad Labem.

V kategorii starších žáků obsadil 1. místo Jan Franěk, druhý byl Michal Škvařil (oba Bohemians Praha) na 3. místě skončila Kateřina Müllerová (Biomedica Říčany).

Mezi juniory byl nejlepší Martin Postupa (JOLY Lysá nad Labem) před Janem Fialou (SOKOL Český Brod), 3.místo obsadil Patrik Tesař (DDM Nymburk). Zdeňka Šimurdová si vybojovala prvenství v soutěži juniorek.

V základním kole Krajského přeboru mládeže zvítězili v jednotlivých kategoriích:
H10: Martin Homola (SOKOL Český Brod), Matěj Škrabánek (DDM Nymburk) a Adéla Vaňková (SOKOL Český Brod).
H12: Daniel Bossanyi (SOKOL Český Brod), Daniel Chroust (DDM Úvaly).
H14: Jakub Jelínek (DDM Nymburk), Robin Šícha (SOKOL Český Brod), Vojta Mikeš (DDM Nymburk).
H16: Jan Čutík (SOKOL Český Brod), Tomáš Baladrán (JOLY Lysá nad Labem).
Cenu pro nejmladšího účastníka získal teprve šestiletý Matěj Škrabánek z Nymburka.

Za pořádající oddíl TJ Sokol Český Brod se memoriálu zúčastnilo 6 žáků a 4 junioři. V silné konkurenci se rozhodně neztratili. Nejlepšího výsledku dostáhli Martin Homola a Jan Fiala, kteří ve svých kategoriích získali stříbrné medaile za 2. místa. Oba jsou příslibem našeho oddílu do budoucna. I ostatní naši mladí šachisté se umístili na pěkných pozicích v turnajové tabulce: Daniel Bossanyi 6., Adéla Vaňková 10, (oba kategorie mldaší žáci), Jan Čutík 6., Robin Šícha 11., Marek Strnad 13. v kategorii starších žáků, Ondřej Šedivý 4., Michael Jirásek 5. a Vít Brandejský 7. v kategorii juniorů.

Při pohledu na výsledky našich hráčů v turnajových tabulkách musíme brát v úvahu i to, že se turnaje účastnili jak ostřílení turnajoví borci, tak i žáci, kteří se této královské hře věnují teprve několik měsíců. Potěšilo by nás, kdyby jejich úspěchy podnítily zájem o šachy v širších řadách českobrodské mládeže. Všichni případní zájemci jsou vítáni. Mohou se přihlásit (nebo se zatím jen přijít podívat), na úterních nebo pátečních hodinách pro mládež od 17,00 hodin v klubovně sokolovny.