Článek o turnaji Memoriál prof. Jaroslava Pelikána, 08.05.2010, Český Brod

Článek byl otištěn v čísle 6/2010 Českobrodského zpravodaje.

Dne 8. května 2010 proběhl v českobrodské sokolovně již 13. ročník turnaje mládeže v šachu za účasti chlapců a děvčat převážně z oddílu regionu Polabí a Prahy. Letos byli ve startovním poli i dva zahraniční účastníci, Veronika a Daniel Dijkstra z Holandska.

Šachisté pořádajícího oddílu TJ SOKOL Český Brod si připomněli významnou osobnost českobrodského šachu, profesora Jaroslava Pelikána, který se věnoval mládeži, organizoval pro ni soutěže, jeho svěřenci patřili v šedesátých letech k nejlepším v republice a úspěšně si vedli i v mezinárodních kláních. Jeho práce s mládeží přinesla ovoce i v pozdějších letech, kdy Český Brod hrál nejvyšší ligovou soutěž dospělých.

Z pověření Středočeského šachového svazu se i letošní ročník hrál současně jako jeden z turnajů základního kola Krajského přeboru mládeže do 16 let. Hrálo se ve třech kategoriích, švýcarským systémem na 7 kol, 2x25 minut na partii.
O hladký průběh soutěže se postarali členové pořádajícího oddílu Zuzana Koudelková, Vít Brandejský, Ing. Zdeněk Chybný, Ing. Ivan Koudelka, Stanislav Švec a Ing. Miroslav Urban. Vítězové získali poháry, medaile, diplomy a hodnotné ceny, drobné ceny obdrželi všichni účastníci, za což patří poděkování Městu Český Brod a Cukrárně Kašovi, kteří turnaj podpořili. Při zahájení turnaje přivítala jeho účastníky také vdova po zemřelém Jaroslavovi Pelikánovi prof. Hana Pelikánová.
Ke spokojenosti všech také přispělo i občerstvení, které zajistila sestra Bašusová. Letošní ročník patřil co do počtu účastníků ke slabším, přesto měl dobrou sportovní úroveň a splnil své poslání. Vítězem kategorie mladších žáků se stal Karel Chwistek (TJ Tourist Biomedica Říčany) před Martinem Homolou (SOKOL Český Brod) a Matoušem Eretem (ŠK SOKOL Klatovy). Nejlépe umístěnou dívkou byla Veronika Dijkstra.
V kategorii starších žáků udávala prim děvčata. 1. místo získala Kateřina Müllerová (TJ Tourist Biomedica Říčany), druhá byla Sandra Drobňáková (SOKOL Brandýs nad Labem), na 3. místě skončil Jakub Jelínek (SOKOL Nymburk).
Mezi juniory byl nejlepší Tadeáš Baláček (SOKOL Kolín) před Janem Fialou (SOKOL Český Brod), 3.místo obsadil Jakub Vandas (ŠK Praha Smíchov). Alžběta Kubitová (ŠK Praha Smíchov) si vybojovala prvenství v soutěži juniorek.
V základním kole Krajského přeboru mládeže zvítězili v jednotlivých kategoriích:
H10: Matěj Škrabánek (SOKOL Nymburk)
H12: Martin Homola (SOKOL Český Brod)
H14: Robin Šícha (SOKOL Český Brod)
H16: Jakub Jelínek (SOKOL Nymburk)
Cenu pro nejmladšího účastníka získal teprve pětiletý Oliver Hruban.
Žáci domácího oddílu TJ Sokol Český Brod měli nejpočetnější zastoupení, memoriálu se zúčastnilo 7 žáků a 3 junioři. V silné konkurenci se rozhodně neztratili. Nejlepšího výsledku dosáhli Martin Homola a Jan Fiala, kteří ve svých kategoriích získali stříbrné medaile za 2. místa. Oba dosáhli již řadu úspěchů a jsou příslibem našeho oddílu do budoucna. I ostatní naši mladí šachisté se umístili na pěkných pozicích v turnajové tabulce: Jaroslav Boháč 11., František Hrbek 12., Aleš Masař 14. a Daniel Bossanyi 16. (všichni kategorie mldaší žáci), Robin Šícha 4. v kategorii starších žáků, Ondřej Šedivý 4. a Miroslav Chaloupka 7. v kategorii juniorů.
Při pohledu na výsledky našich hráčů v turnajových tabulkách musíme brát v úvahu i to, že se turnaje účastnili jak ostřílení turnajoví borci, tak i žáci, kteří se této královské hře věnují teprve několik měsíců. Potěšilo by nás, kdyby jejich úspěchy podnítily zájem o šachy v širších řadách českobrodské mládeže. Všichni případní zájemci jsou vítáni. Mohou se přihlásit (nebo se zatím jen přijít podívat), na úterních nebo pátečních hodinách pro mládež od 17,00 hodin v klubovně sokolovny.