Článek o Simultánce s IM Ivanem Hausnerem, 11.9.2006, Český Brod

Článek byl otištěn v čísle 10/2006 Českobrodského zpravodaje.

Český Brod, mezi českými i zahraničními šachisty kdysi dobře známé město, se po letech opět začíná vracet na šachovou mapu. Ke každoročně pořádanému jarnímu turnaji mládeže a podzimnímu open rapidu se totiž letos přidružila ještě jedna především na propagaci šachu zacílená akce, která se, doufejme, stane u nás rovněž tradicí.

Symbolicky v den výročí teroristických útoků na Spojené Státy (11.9.) zavítal do našeho města mezinárodní mistr Ivan Hausner (ELO 2388), aby zde na Husově náměstí sehrál simultánku pod širým nebem. Zájemců se nakonec sešly jen necelé dvě desítky, a tak se od 17 hodin za takřka letního počasí, rušeného jen občasným větrem, hrála celkem tři kola tempem 15 minut na partii, přičemž v každém z nich čelil pan Hausner osmi soupeřům. Mládež z řad zdejšího Sokola, která mezi účastníky bojů převažovala, přišel podpořit i pan starosta, s jehož souhlasem byly stoly se šachovnicemi umístěny na prostorný chodník před Městským úřadem. Celková bilance 24 partií vyzněla v poměru 18,5:5,5 pro pana Hausnera, který ač podle svých slov poslední dvě noci z pracovních důvodů převážně probděl, působil zejména ve druhém kole, které vyhrál 8:0, na šachovnicích velmi rozhodným dojmem. Mezi mladými šachisty, z nichž někteří zkřížili s panem Hausnerem zbraně dvakrát – v prvním a třetím kole, se výhrou zaskvěli Michael Jirásek, Vít Moravec, Jan Čutík a bratři Ondřej a Marek Šediví, přičemž Moravec si z prvního kola odnesl rovněž remízu. Z dospělých sehráli vyrovnané partie Vladimír Fabián, Michal Fokt a Miroslav Saur. Všichni jmenovaní patří do kádru českobrodského Sokola.

Michal Fokt