Historie

Jan Fiala: Historie šachu v Českém Brodě
Zdeněk Chybný: kompletní historie, 2008
Jaroslav Pelikán: 50 let českobrodského šachu, 1972
Oldřich Eisner st.: 60 let českobrodského šachu, 1982
Michal Eisner: Historie trochu jinak, 2009
Michal Fokt: mládež za posledních asi 20 let, 2009
Jan Fiala: družstva dospělých 2003-2009, 2009
Vzpomínky na Vladimíra Fabiána, 2009
Vzpomínky na Mezinárodní šachovou dovolenou, 2009

Mezinárodní turnaj juniorů Dánsko 1969 (Miloš Vrabec)

Archiv

 

Vzpomínky na Vladimíra Fabiána

Krátký nekrolog
Vzpomíná Michal Eisner
Vzpomíná Michal Fokt
Partie Fiala - Fabián

22.dubna zemřel náhle ve věku 59 let dlouholetý člen našeho oddílu, spoluhráč a kamarád Vladimír Fabián. Jako talentovaný žák hrál v týmu, který zvítězil v roce 1964 v prestižním turnaji žákovských družstev v Zaječicích. V kategorii dospělých byl nositelem I.VT a dosahoval velmi dobrých výsledků na mnoha turnajích, kterých se zúčastňoval. Svou příkladnou bojovností a nasazením byl oporou českobrodských družstev. Působil i jako rozhodčí a zapojoval se také do organizátorské práce v šachovém oddíle, několik let byl členem výboru oddílu a Okresního šachového svazu. Bude nám chybět.
Čest jeho památce !

Zdeněk Chybný

 

Před několika málo minutami jsem se dozvěděl velmi smutnou informaci a nedá mi to, abych se nepodělil o trochu těch vzpomínek na jednu z ikon českobrodského šachu.

K šachu mě přivedl táta, okolo šesti jsem se naučil tahat, na půdu brodského šachového klubu jsem však až do svých deseti zatvrzele odmítal vstoupit. Velmi živě si pamatuji jednu z prvních návštěv místní klubovny – Vláďa seděl u jednoho ze stolů, blical jako o život a pak navrhoval návštěvu restauračního zařízení. Tehdy jsem takové politice nerozuměl – na lásku ke královské hře a k pivu jsem zkrátka ještě nebyl dost zralý, však si to teď vynahrazuji. :-)

Ještě o pár let později jsem byl přesvědčen, že Vláďa je prostě jen pivař, který příliš prožívá šachové soutěže.
Jenže právě takový Vláďa byl, zarytý fanda šachu, klubista každým coulem a nadšenec do hry a útočení. Do všeho šel naplno, ať měl bílé či černé, viděl jen soupeřova krále a bez ohledu na materiální ztráty atakoval monarchu protihráče. Vítězství nebo nic, tím se řídil, ať již hrál s amatérem či zkušeným hráčem.
Stejným způsobem bral i klubové soutěže – vždy přesně znal umístění „svého“ týmu i výsledky jednotlivců a vždy dělal vše pro to, aby Brod skončil co nejvýše.

Ti mladší z nás, ti, na které větší úspěchy za šachovnicí teprve čekají, si Vláďu budou pamatovat asi jen jako šachového nadšence. Ale my ostatní, kteří jsme s ním řadu let hráli za jeden tým, ať již u šachovnice či pozápasovém sezení u piva, my si jej budeme pamatovat především jako dobrého člověka, srdcaře a kamaráda.

Ať už teď někde v nebi Vláďo popíjíš s Pepou Dudkem pivo, nebo hraješ s Oldíkem šachy, budeme vzpomínat.

Čest Tvé památce!

Michal Eisner

 

Michale lépe bych to nenapsal. Jako mladičký žáček jsem měl z pana Fabiána trochu strach, když jsem proti němu hrál na jakémsi turnaji družstev a musel jsem si od něj vyslechout řadu hlasitých a peprných komentářů k mé hře, a mé první pocity z něj byly zhruba podobné jako ty tvé. Když jsem byl starší, párkrát mi vynadal kvůli malichernostem - např. že jsem si místo stavění figurek před zápasem šel nadepisovat partiář. Ale i to, jak jsem postupně pochopil, prostě patřilo k jeho naturelu. Hráče jako byl on, který nikdy nevynechal zápas, ať šlo o áčko nebo béčko, by do týmu chtěl každý kapitán, a bude velmi těžké díru po něm zacelit. Pokud to vůbec půjde. Sice se říká, že každý je nahraditelný, ale v případě pana Fabiána si nejsem zdaleka jist, ten byl opravdu jen jeden. Zažil jsem sice i situaci, kdy prohrál vyhranou partii, protože už zřejmě víc myslel na to, jak půjdou s panem Zajíčkem na pivo, ale zažil jsem i spoustu partií kde bojoval jako lev a dokázal otočit i pozici, která se pro něj moc dobře nevyvíjela a kterou by jiný hráč dávno zremizoval nebo dokonce vzdal. Takové partie by se měly demonstrovat žáčkům, aby viděli tu nezměrnou vůli po vítězství, ty důmyslné útoky spojené často s obětmi, které sice ne vždy vyšly, ale když vyšly, byl z toho teror na šachovnici (např.předloňský zápas béčka v Brandýse), prostě styl který je často na hranici sebevražedného rizika a který je vlastní málokomu. Třeba já jsem tak nehrál nikdy, nehraju a asi ani hrát nebudu, protože to se nedá naučit, to je prostě v osobnosti hráče jako genetický kód, ale o to více mám slov obdivu pro hráče, kteří se nebojí a jdou do toho. Pan Fabián mezi ně bezesporu patřil. Čest jeho památce, i když nevíme, jak k jeho zvěčnění vlastně došlo. Mám pocit, že letošní simultánka s IM Hausnerem bude trochu smutná - bylo vždycky veselé, jak se dva staří rivalové ze Zaječic 60.let srdečně zdravili a vzpomínali, aby se pak nemilosrdně pobili na šachovém poli. Letos nám nezbyde než dát smutnou odpověď, až se pan Hausner bude ptát... A ani památné pivní "tiskovky" po zápasech áčka a béčka nebudou již asi co bývaly, bude jim totiž chybět jejich ústřední postava a nejspíše i zakladatel této novodobé oddílové tradice. Sám jsem byl jako člen základní sestavy béčka do "Liďáku" či "Besedy" několikrát pozván, ale bohužel jsem ani jednou nemohl přijít - buď jsem spěchal na nedělní oběd nebo jsem neměl ze svého hlediska příliš co slavit. Říkal jsem si, že jednou se tam určitě podívám a s panem Fabiánem si si přiťuknu, ale stále jsem to odkládal, až je teď nakonec pozdě a nezbývá než mu připít na památku. Třeba na některé příští "tiskovce" a nebo na podzimním turnaji, který by se mohl napříště stát jeho memoriálem.

Michal Fokt

 

Připojuji se k výše napsanému, je to velká ztráta. Byl velmi obětavý a spolehlivý řidič a hráč. Také proslul svými hláškami při hraní, a proto jako vzpomínku zveřejňuji naši vzájemnou partii:

Přebor oddílu jednotlivců 2004
Český Brod, 19.11.2004
Bílý: Fiala      Černý: Fabián

komentář Jan Fiala, listopad 2004

1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.d4 cxd4 4. Jxd4 dál už tu sicilku neznám (já ji nehraju, zatím) 4…e6 nemělo by se náhodou hrát Jf6? 5.Jc3 a6 pravděpodobně brání Sg5+ 6.Sd3 dál to nešlo, hrozí b5 6…Jf6 7.0-0 Se7 8.Ve1 Dc7 9.Jce2 raději si ho pokryji, co kdyby… 9…Jc6 a je to tady 10.Jxc6 bxc6 tak jsem Fabiánovi udělal hezký centrum, no a co, já nehrál na výhru (to jsem si myslel pouze na začátku), ačkoliv jsem měl za výhru od Švece slíbenou čokoládu (čímž opětoval slib Fabiána, že když Moravec porazí Švece, dostane čokoládu, Moravec Švece porazil a Fabián mu koupil tatranku, protože čokoládu neměli – když to zjistil, prý v bufetu dost nadával…) 11.Jg3 0-0 12.De2 Sb7 13.e5 už jdu do něj 13…Jd5 vzít pěšcem to nemohl, do koncovky by měl dvě pěšcové slabiny 14.De4 g6 když on měl jenom dvě piva a radostně prstem dloubnul doprostřed pole h8 15.Sh6 Vfe8 16.a3 c5 17.Jh5 a Fabián teď řekl: „přijdeš o figurku“. 17…Jf6 18.Jxf6+ Sxf6 Chybný říal, že zde možná šlo i exd6 19.Df4 Se7 škoda, škoda, že nevypil víc 20.exd6 Sxd6 jo, aspoň něco 21.Df6 Sf8 ještě to zachránil 22.Sf4 De7 23.Se5 Dxf6 24.Sxf6 a mě nevadí, že se ty dámy vyměnily, alespoň se zklidnila hra, on má rozpojený piky, tak co 24…Vac8 25.Se4 to možná nebyl nejlepší tah 25…Sd5 26.Sd3 c4 27.Se4 Sxe4 28. Vxe4 já si myslim, že to neměl brát, akorát mi rozehrál věž 28…Sh6 29.Vd1 Sg7 k čemu? 30.Sxg7 Kxg7 31.Vd6 jdu mu na slabiny 31…c3 32.b3 Kf6 Fabián se usmíval na vedle sedícího Dudka a ukazoval na pěšce a6, Dudek asi nechápal o co jde, já ale za tím nic neviděl a v klidu si ho dobral 33.Vxa6 Ved8 34.Ve1 Vd2 35.Vc1 Vcd8 tady to prý chtělo abych zahrál králem na f1, a možná to bylo i lepší 36.g3 Vd1+ 37.Vxd1 Vxd1+ 38.Kg2 Vc1 jen ať si toho pěšce vezme 39.Vc6 Vxc2 40.Kf3 asi teď Fabián odešel na svůj čas nejspíš do bufetu s tím, že počká na koncovku, aby nemusel zapisovat (já už dva tahy nezapisoval – zbytek partie jsem uhrál za pět minut) a v partiáři mu chyběly poslední tři jak moje, tak jeho tahy a to měl do konce asi půl hodiny! já se s tím pochlubil a Chybný se Saurem (s nímž hrál Dudek) mu připoměli, že musí zapisovat a protože já pak hrál rychle a Fabián zapomínal zapisovat, připoměl mu to párkrát i Dudek, o pár tahů později zapsal a na čtvrt hodiny odešel do bufetu – tak využil drahocenný čas 40…Ke5 41.Ke3 tak jsem se trochu přiblížil králem 41…f5 42.a4 už mažu, prý už jsem mohl mazat dřív 42…Kd5 43.Vc8 e5 44.a5 f4+ a už jde do mě 45.gxf4 exf4 46.Kxf4 Vxf2+ 47.Ke3 jdu do středu 47…Vxh2 48.Kd3 jsem v té rychlosti zapoměl toho pěšce vzít věží 48…Va2 49.b4 c2 50.Vxc2 Vxc2 51.Kxc2 Fabián řikal, že jsem to teď prohrál a žbrblal něco o lepším králi a mým špatným králi, ještě jsme chvíli tahali a pak se řeklo, že je to remíza a než jsem dořekl souhlas, spadl mi praporek, Fabián se chlubil, že prý měl ještě hodně času, ale když jsme mu pustili hodiny, asi po 5 sekundách mu spadl taky ½ : ½

Budeme vzpomínat!

Jan Fiala

 

ŠK Český Brod